Nastydlé hlasivky

Nastydlé hlasivky s sebou logicky přinášejí jednu velkou nepříjemnost – problémy s hlasem. Pro většinu z nás je normální hlasový projev velmi důležitý. Někteří, jako například zpěváci, herci a učitelé mají na svém hlase postavenou celou práci. Proto se není čemu divit, když nás i krátkodobá ztráta hlasu vyvede z míry. Podívejme se tedy na nejčastější příčiny hlasové indispozice a také na možnosti léčby. Dnes budeme primárně mluvit o nachlazených hlasivkách. Dlouhodobé potíže s hlasovým orgánem mívají naprosto jiné příčiny. Při táhnoucích se nepříjemnostech navštivte vždy krčního lékaře.

Jak k tomu člověk přijde?

Je hned několik příčin. Zaprvé tu máme velkou a také nárazovou námahu pro hlasivky. Např. při návštěvě večerní diskotéky nebo koncertu musíte vynaložit velké úsilí, aby vás váš doprovod vůbec slyšel. Druhé ráno je pak typické se probudit s celodenním chrapotem a možnou bolestí hlasivek.

Durhou variantou je nachlazení. Nejčastěji je tento stav doprovázen zároveň zánětem hrtanu nebo nosohltanu. Bezpečně tak poznáte, odkud plynou vaše hlasové indispozice. Jakmile vyléčíte zánět, většinou odezní i chrapot.

Poslední variantou je špatné klima. Jestliže se dlouhodobě pohybujete v prostředí se suchým vzduchem, tak se vaše hlasivky vysuší a opět začnou stávkovat.

LéčbaŽenská pusa otevřená dokořán

Oblíbeným tipem zpěváků a herců je obyčejná Vincentka. Tu můžete pít, ale ideální je její inhalace. Je jedno, zda máte doma speciální přístroj na tvorbu inhalační páry nebo jen ohřejete Vincentku v hrnci a přehodíte si přes hlavu ručník. Obojí vám skvěle pomůže.

Nezapomeňte držet krk v teple a hlasivky příliš nenamáhat a nesnažit se je rozmluvit. To by mohlo napáchat více škody než užitku. Zůstaňte doma, udělejte si pohodlí a dopřejte si pořádnou dávku teplého čaje. Výborně funguje také teplé mléko s medem. Hlasivky obalí ochranným filmem a pomůže jim tak s regenerací.

Při zánětu v krku se vyvarujte pití horkých nápojů. Zánět by se tím jenom podpořil. Vytvořte si doma vlhký vzduch tím, že přes noc na topení položíte mokrý ručník (pouze v zimě).

Lidé však nejčastěji nejsou zastánci babských rad a raději se v lékárně ptají po rychlém a nenáročném řešení. Různými tabletkami, spreji a sirupy samozřejmě nic nezkazíte. Nejlepší je však kombinace obojího – ověřených rad a trochu té pomoci moderní medicíny.

Prevence

Jestliže sem tam navštívíte nějakou tu noční zábavu, kde je velký hluk, tak vám doporučujeme před spaním vypít teplý čaj. Ráno budou následky o poznání méně znatelné. Jako prevence nachlazení skvěle funguje pravidelné kloktání vody se solí, případně můžete použít speciální jogínské konvičky na výplach nosu. Zbavíte se tak za sed nasbíraných virů a bakterií.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno