Nejlepší tvaroh

Výživa by měla být pro sportovce základním stavebním kamenem jejich snažení. Potrava a živiny v ní obsažené často ovlivňují náš výkon více, než si uvědomujeme, a měli bychom jí proto věnovat zvýšenou pozornost.

Možná vám může připadat nadpis dnešního článku hloupý a článek můžete považovat za zbytečný. Tvaroh je přeci vždy tvaroh a nějaké větší rozdíly mezi nimi nejsou. To byste se ale divili, jak moc se mohou tvarohy mezi sebou lišit.

Tvaroh

Co je to tvaroh

Tvaroh se vyrábí z mléka a má tak čistě bílou barvu. Tento mléčný výrobek vzniká srážením mléčné bílkoviny. Odborně se této bílkovině říká kasein.

Málo kdo však ví, že druhy tvarohu mohou vznikat a různými druhy srážení. Srážení může probíhat pomocí kyseliny mléčné anebo pomocí enzymů a mikroorganismů. Srážením s pomocí kyseliny mléčné pak vzniká všemi známý tvrdý tvaroh, který užíváme nejčastěji k posypu ovocných knedlíků a dochucení pokrmů. Srážením pomocí enzymů a mikroorganismů zase vzniká sladká sýřenina a tím měkký tvaroh, který můžeme jíst i samotný nebo například s ovocem a oříšky.

Druhy tvarohu

Aby si každý našel ten ideální pro sebe, existuje jich spousta druhů. Tvarohy se dělí nejenom podle struktury a tvrdosti, ale také podle obsahu tuku. Dle obsahu tuku dělíme tvaroh odtučněný, polotučný a tučný.

Odtučněný tvaroh poznáte nejenom podle názvu na obalu. Poznáte ho i podle velmi nízkého obsahu tuku, který u něj zaujímá pouze 0,5 g tuku na 100 g, vyššího obsahu bílkovin, něž u jeho tučnějších příbuzných (asi 11-12 g) a také velmi nízkého obsahu kalorií, které nepřesáhne 70 kcal na 100 g.

Tučný tvaroh je oproti němu, jak již jeho název napovídá, velmi tučný. Jeho obsah tuku dosahuje 9-10 g na 100 g a díky jeho většímu poměru tuku obsahuje méně bílkovin. Těch obsahuje o něco méně než odtučněný a to ke „pouze“ 9 g na 100 g tvarohu. Jak všichni víme, tuk je velmi kalorický, a tak i tento tvaroh obsahuje kalorií skoro dvakrát více než jeho odtučněná varianta. Na 100 g dosahuje jeho hodnota energie od 130-135 kcal na 100 g.

Polotučný tvaroh je něco mezi variantou jedna a variantou dvě. Obsah kalorií je vcelku průměrný oproti ostatním. Dosahuje od 90 do 100 kcal na 100 g tvarohu. Z hlediska obsahu bílkovin je to asi 10 g a tuků je zde přibližně 3,5-4 g na 100 g.

Který z nich je nejlepší?

Váš výběr musí záviset zvláště na tom, k čemu tvaroh hodláte využít. Pokud vám záleží zvláště na budování svalů nebo na snížení počtu energie, které denně přijmete, určitě volte tvarohy odtučněné. Pokud vám však nejde o budování formy nebo hubnutí, jistě si vystačíte i s tvarohem polotučným.

Pokud však potřebujete tvaroh na krém na dort, vyberte jistě tvaroh tučný. Tučný tvaroh díky svému obsahu tuku krém lépe podrží a vám tak krém bude lépe držet.

Tipy na ty opravdu nejlepší tvarohy

V druzích tvarohu se již vyznáme. Vyznat se ale v těch v supermarketu je však další oříšek. Poslední dobou se tvarohy pohybují okolo ceny 23-30 kč, a tak se vyplatí hledat různé akce a slevy, které nám tuto naši pochoutku umožní koupit třeba i za 19,90 Kč.

Za nás ten nejlepší tvaroh, který má dlouhodobě nejlepší cenu a výkon (obsah bílkovin, chuť, struktura v porovnání s cenou), je ten, který najdete v Kauflandu. Jejich měkký vaničkový tvaroh je velmi chutný, není ani suchý a ani příliš tekutý a víte, že si na něm pochutnáte.

Mezi další skvělé tvarohy se chuťově řadí tvarohy od společnosti Tatra. Jejich konzistence je jemná ne vodová a pokud toužíte po opravdovém chuťovém zážitku, jeho tučná varianta vás nezklame. Tento tvaroh má však jednu nevýhodu a to tu, že ho většinou nenajdete ve slevě.

Tvaroh

Shrnutí

Tvarohy jsou skvělými zdroji bílkovin ať už zvolíte jeho odtučněnou nebo i tučnou variantu. Na to, jaký zvolíte právě vy, mají vliv především vaše chuťové preference, kalorické požadavky nebo cena. V tomto už se ale každý musí rozhodnout sám za sebe a vybrat si ten pro sebe nejvhodnější.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno