Domů Výživa Výběr potravin Nejlepší zrnková káva do kávovarů

Nejlepší zrnková káva do kávovarů

Není zrnko jako zrnko. Původ kávy, způsob skladování a pražení rozhoduje o výsledném požitku z připraveného nápoje. Záleží také na době – době sběru kávy, délka skladování, délka pražení. I toto je podstatný faktor ro výběr kávových zrn. Kde koupit potřebnou surovinu? Vybírat můžete buď v supermarketu, nebo přímo v pražírnách, kavárnách či specializovaných prodejnách. Kvalitní kávu totiž všude nedostanete.

Zrnková káva

Tisíc chutí kávy

Existuje mnoho druhů kávovníků, ale pro přípravu nápoje se hodí pouze některé z nich. K nejznámějším patří robusta a arabika. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Arabica

Kávovník arabský má větší nároky na pěstování i sklizeň, z tohoto důvodu je dražší, ale také kvalitnější. Vyniká jemnější, aromatičtější, méně hořkou, slabě nakyslou chutí podkreslenou nejrůznějšími ovocnými tóny, díky šlechtění získává také ořechové či čokoládové aroma. Oproti Robustě se také vyznačuje nižším obsahem kofeinu (zhruba polovičním). Nejkvalitnější Arabica je dovážena z Kolumbie.

Arabicu doporučujeme gurmánům, kteří si na šálku kávy cení především chuťového prožitku. Počítejte však s vyšší cenou.

Robusta

Kávovník statný zaručuje výraznější, silnější kávu s intenzivní hořkou chutí a vysokým obsahem kofeinu (2–3x vyšším než u Arabiky). Vzhledem ke snadnému pěstování i sběru je o poznání levnější. Největším pěstitelem a vývozcem je Vietnam. Vzhledem k silně hořké chuti se obvykle míchá s Arabikou. Směsi s vyšším podílem Robusty jsou ideální na přípravu turecké kávy nebo filtrované kávy. Robusta se obvykle pije nikoli kvůli chuti, ale pro povzbuzení.

Robusta

Proč vítězí zrnková káva?

Zrnková káva vám zajistí výraznější, plnější chuť a silnější aroma. Sice na přípravu je časově náročnější, ale když si zrna namelete těsně před její přípravou, odměnou bude lepší chuťový zážitek, neboť směs nebude zvětralá. Další výhoda spočívá v možnosti mletí, protože si hrubost kávy uzpůsobíte druhu nápoje a způsobu přípravy (automatický kávovar, french press, moka konvička atd.)

Na čerstvosti záleží

Klíčovým faktorem je čerstvost kávy. Upražená káva časem ztrácí svou chuť a vůni. Odborníci uvádějí, že po upražení byste měli zrna spotřebovat nejpozději do 3 měsíců od data pražení. Ideálně by měla káva namlít těsně před přípravou nápoje, protože čerstvě umletá směs zaručuje delikátní chuť i vůni. Baristé upozorňují, že po namletí ztrácí chuťové vlastnosti již po 3 hodinách. Stejně tak byste neměli otálet ani s vypitím připraveného šálku. Své vlastnosti ztrácí po 30 minutách.

Kupujete-li kávu v supermarketech, na obalech v naprosté většině případů datum pražení nenajdete, uvádí se pouze datum spotřeby, což bývá 2 roky, dobu pražení tedy můžete odvodit. U kávy prodávané v pražírnách, kavárnách či specializovaných obchodech datum pražení najdete vždy.

Jak poznat čerstvou kávu?

Na začátku zkontrolujte stav zrn. Čerstvá zrna by měla být suchá a matná, velmi silně voní a snadno se melou. Naopak stará kávová zrna jsou lesklá a na povrchu mastná, protože se z nich uvolňují kávové oleje. Zároveň mají narušené aroma a těžce se melou.

Stupeň pražení kávy

Při výběru kávy sledujte, jak intenzivně jsou kávová zrna upražená. Pražení totiž výrazně ovlivňuje chuťové vlastnosti kávy i množství kofeinu. Čím méně jsou kávová zrna pražená, tím více vystupují ovocné tóny v chuti nápoje. U tmavých zrn, která byla pražena delší dobu, budou zdůrazněny hořké tóny.

Obecně se rozlišují 4 základní stupně pražení, které jsou určeny podle výsledné barvy zrnek – světlý, střední, středně tmavý a tmavý.

Nejlepší káva do automatického kávovaru?

Automatické kávovary si odměří množství kávy, namelou a připraví výsledný nápoj včetně našlehání mléka. Pro tento případ sáhněte po čerstvě upražených zrnech.

Kávovar

Jakou kávu zvolit do pákového kávovaru?

Opět zvolte čerstvě upraženou zrnkovou kávu, kterou těsně před přípravou nápoje umelte na kvalitním mlýnku. Zrna umelte na velmi jemnou směs (nejjemnější stupeň mletí). Pro klasické espresso potřebujete 7 g kávy (polévková lžíce).

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno