Operace štítné žlázy – rekonvalescence

Operace štítné žlázy je v dnešní době poměrně častým zákrokem. Představuje definitivní řešení nejrůznějších problémů a obtíží – obvykle se jedná o zvýšenou nebo sníženou funkci štítné žlázy, nádory a uzly či strumu. K operaci se přistupuje, když nezabírá medikamentózní léčba ani jiné dostupné metody.

Štítná žláza je orgán, o kterém mnozí lidé ani nevědí, že ho mají. Dozví se o něm až ve chvíli, kdy nepracuje tak, jak má. Poruchy štítné žlázy se mohou v běžném životě projevit vcelku zásadním způsobem, protože žláza se podílí na správném chodu organismu. Produkuje hormony ovlivňující metabolismus cukrů, tuků a bílkovin a funkci všech orgánů a tkání. Nachází se na přední straně krku a tvoří ji dva laloky, které jsou spojeny můstkem. Nemoci štítné žlázy postihují zejména ženy okolo 40 let věku, výjimkou nejsou ani u mladších ročníků či mužů.

Příprava na operaci

O tom, že je potřeba štítnou žlázu operovat, rozhodují odborní lékaři – endokrinolog a posléze i chirurg. Samotnému zákroku předchází spousta vyšetření, které mimo jiného určují hladinu hormonů štítné žlázy, její tvar, velikost a umístění. Jestliže je objeveno nějaké ložisko, zpravidla se ještě přistupuje k biopsii, která odhalí, zda se jedná o zhoubné bujení, nebo nikoliv.

Průběh operace

Při operaci dojde k odstranění poloviny (lobektomie), převážné části (subtotální tyreoidektomie) nebo celé štítné žlázy (tyreoidektomie). Pacient je po celou dobu zákroku v celkové anestezii. Na krku je proveden asi 10 cm dlouhý řez a poté je žláza či její část vyjmuta. Celkový čas, který pacient stráví v nemocnici, bývá 5–7 dnů.

Rekonvalescence

Rekonvalescence trvá 3–4 týdny, záleží nejen na příčině operace, ale také na výskytu možných komplikací. Důležitý je klidový režim bez zátěže a sportovních aktivit (přibližně 1 měsíc). Průběh bezprostředně po operaci přibližují následující body:

  • 1.–3. pooperační den – odběry krve, z rány je vyvedena také drenážní trubička (vyjmutí 2.–3. pooperační den)
  • 4.–6. pooperační den – možnost umýt si vlasy
  • 6.–7. pooperační den – odstranění stehů

Z domácího doléčování je samozřejmě nutné docházet na kontroly. Pacient je také v pracovní neschopnosti, a to na dobu okolo 3–4 týdnů. Tato doba se však může protáhnout až na několik měsíců. Jestliže byla odstraněna celá štítná žláza, musí být po zbytek života podávány hormony, které běžně vylučuje právě tento orgán.

Pokud byla štítná žláza operována z důvodu přítomnosti zhoubného nádoru, může se rekonvalescence významně protáhnout, protože po zákroku se přistupuje ještě k ozařování.

Některým jedincům jsou na podporu rekonvalescence předepisovány lázeňské pobyty s léčebnými kúrami.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno