Peristaltika střev

Peristaltika je pozvolným rytmickým pohybem orgánových stěn a její funkcí je posouvání vnitřního obsahu v jednom směru. Tento pohyb je vytvářen hladkými svaly, mimo jiné se s ním setkáváme i v případě střevního systému. Řízení probíhá skrze naši nervovou soustavu. 

Pakliže delší dobu pociťujeme problém týkající se právě peristaltiky střev (špatné stravování, zácpa až neprůchodnost), rozhodně bychom měli navštívit lékaře – a to co nejdříve. Jedná se o problém, ke kterému dochází zejména ve stáří, nemusí se nám vyhnout ale ani v produktivním věku.


A jak přesně peristaltika funguje? Protože to může být i přes vysvětlení pro mnohé záhada, ilustrujme si vše pomocí povedeného videa.

Potraviny podporující střevní peristaltiku

Střevní peristaltika bohužel vždy nefunguje úplně tak, jak by měla – a my to rozhodně poznáme. Podpořit ji však můžeme i správným životním stylem a stravováním, které by mělo zahrnovat zejména dostatečný příjem vlákniny. Tou rozumíme zvláště zeleninu, ovoce a kupříkladu kroupy.

Ne všechny potraviny z výše zahrnutých kategorií peristaltiku dobře podpoří, proto si z nich uveďme i ty nejdůležitější:

Fíky
Med
Švestky
Rostlinný olej
Hroznové víno Čerstvé zeleninové a ovocné šťávy
Sušené ovoce Vařené kroupy
Mrkev
 
Řepa
 
Meloun
 
Dýně
 

O střevním systému

Správná funkce střevního systému je bezesporu zcela nezbytná pro naše zdraví i dlouhověkost. Negativní působení na peristaltiku střev i střevní systém celkově má zejména:

  • Nepravidelná strava
  • Nezdravá výživa (a to zvláště uzeniny, vepřové maso a konzervanty)
  • Nedostatek vlákniny
  • Nedostatek pohybu, sedavý způsob života
  • Minimální pitný režim

Výše uvedené zvyky, které zrovna nespadají do zdravého zdravotního stylu, nám mohou způsobit nemalou škálu potíží. Mezi ty nejčastější patří zácpa, řídká stolice, záněty i závažnější nádory. Výjimkou není ani napadení parazity, plísněmi a kvasinkami, které umí opravdu pořádně znepříjemnit život. A naprosto zbytečně – můžeme se jim totiž vyhnout.

4 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno