Triglyceridy – vysoké hodnoty

Triglyceridy jsou tuky, které se naházejí v obíhající krvi a slouží jako energie pro svalovou činnost. Část se jich také ukládá v těle ve formě tukových zásob. Po chemické stránce se jedná o látky složené z alkoholu glycerolu a tří druhů mastných kyselin. Jsou hlavní složkou rostlinných i živočišných tuků. Je-li hladina triglyceridů v krvi příliš vysoká, dochází ke zpomalení proudění krve, ke zvyšování její srážlivosti a inzulínové resistenci.

Pokud pravidelně konzumujete vyšší množství kalorií, než je vaše tělo schopno využít, je prakticky jisté, že bude i vaše hladina triglyceridů na velmi vysoké úrovni. Tento fakt by však neměl být brán na lehkou váhu. Vystavujete se totiž riziku kardiovaskulárních onemocnění.

Jaká je ideální hladina triglyceridů?

Hladinu triglyceridů v krvi zjistí lékař pomocí odběru krve a krevních testů. Optimální hladina by měla být nižší, neý 1,7 mmol/litr. Vyšší hodnoty triglyceridů jdou často ruku v ruce také s vyšší hladinou cholesterolu.

Vysoké triglyceridy jsou typickým doprovodným jevem řady onemocnění, jako je cukrovka, problémy se štítnou žlázou, obezita, onemocnění ledvin nebo extrémní alkoholismus. Je-li hodnota triglyceridů vyšší než 11mmol/litr, je pacient ohrožen akutní pankreatitidou (zánět slinivky břišní) a je absolutně nezbytné začít okamžitou léčbu.

Je také známo, že hladinu triglyceridů mohou ovlivňovat některé druhy léků. Patří mezi ně beta-blokátory, steroidy a diuretika.

Vyšetření na triglyceridy se neprovádí pro účely stanovení diagnózy, ale pro stanovení rizika možného vzniku kardiovaskulárních onemocnění, aterosklerózy a infarktu myokardu. Jestliže se  hodnoty trygliceridů pohybují do stanovené hranice normálu, je vyšetření vyžadováno pouze jednou za pět let.

Jak hladinu triglyceridů v krvi snížit?

Překračuje-li vaše hranice triglyceridů přijatelné meze, je třeba se zaměřit na váš jídelníček a chtě nechtě provést jisté změny. V první řadě je naprosto nezbytné omezit příjem živočišných tuků. Tzn. vyhýbat se smaženým pokrmům nasáklým olejem ze smažení. Vyhledávejte spíše nízkotučné zdroje bílkovin, jako jsou ryby, drůbež, vajíčka. Pro úpravu pokrmů používejte místo smažení jiné druhy úpravy jídel – pečení, vaření, grilování, dušení.

Dále omezte příjem jednoduchých cukrů – sladkosti, alkohol, sladké nápoje – sice se to nezdá, ale v těchto pochutinách můžeme lehce zkonzumovat až tisíce kalorií denně a ani vám to nepřijde.

Vyhledávejte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako jsou tučnější varianty ryb – losos, pstroužek, makrely, atd. Dejte také šanci rostlinným olejům. Místo másla a sádla vyzkoušejte olivový nebo řepkový olej. Olivový olej jako zálivka na zeleninový salát vám prospěje.

Hladinu triglyceridů také značně ovlivňuje váš životní styl. Zatímco negativní zvyky – kouření, nedostatek pohybu, přemíra alkoholu jejich hladinu zvyšuje, pravidelný pohyb ji snižuje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno