Přírodní estrogen

Přírodní estrogeny jsou základní ženské hormony – to je obecně známý fakt. Málokdo však ví, že se ale v malé části vyskytují i v mužském těle, a tak je estrogen velice často mylně označován za ženský hormon. Je součástí některých antikoncepčních léků, chemicky se jedná o steroid a jeho funkce je skutečně rozsáhlá. Pojďme si o něm říci o něco více.

Funkce estrogenů a jejich vznik

Estrogeny, stejně jako ostatní steroidy, velice snadno pronikají buněčnou membránou a váží se na estrogenové receptory uvnitř buněk. Jsou nezbytné pro vývoj sekundárních pohlavních znaků ženského těla, ovlivňují růst a zrychlují metabolismus – tedy například spalování tuků. Rovněž udržují stav cév a kůže a obnovují růst kostní hmoty. Mimo jiné snižují řídnutí kostí a podstatnou funkcí je i to, že stimulují růst děložní sliznice a dělohy celkově.

U žen, na rozdíl od mužského těla, existují tři druhy přírodního estrogenu. Jejich poměr souvisí s věkem ženy. Jde o estrogeny, které se vytváří:

a)      Ve vaječnících.
b)      Ve žlutém tělísku.
c)      V placentě.

Většinou jde tedy o součást pohlavních orgánů. Naopak u žen po přechodu dojde ke změně a estrogeny se už tvoří pouze:

a)      V játrech.
b)      V prsech.
c)      V nadledvinkách.

Základní látkou pro tvorbu estrogenu je přitom cholesterol.

Narušení funkce estrogenů a potřeba jejich rovnováhy

Funkci estrogenů mohou samozřejmě některé látky narušovat. Je pro ně souhrnné označení endokrinní disruptory a patří k nim asi nejznámější pesticid – DDT. S narušenou funkcí estrogenů je samozřejmě často třeba něco dělat a je třeba udržovat jejich vyváženou hladinu. K tomu mohou sloužit různé léky a potravinové doplňky, které však musí stanovit odborník či lékař.

Nebezpečí spojené s estrogeny

Estrogeny mají mnoho pozitiv, jsou s nimi spojena však i různá nebezpečí. Mezi to největší patří zvýšení pravděpodobnosti karcinomu prsu. Nebezpečí je spojené jak s přirozeným přebytkem tohoto hormonu, tak s hormonální léčbou, která je na dávkách estrogenu založena. Potíž je totiž v tom, že ženy, které berou estrogen jako prevenci nebo k léčení osteoporózy potřebují pro léčbu dlouhou dobu. Takto často přijímané dávky však nejsou vhodné a na místě je i využití nějaké alternativy. Kupříkladu účinku estrogenové léčby mají napodobovat různé extrakty ze sóji.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno