Přírodní kolagen v potravinách

Přírodní kolagen je protein vyskytující se v lidském těle, stejně jako v těle všech savců. Tvoří cca 30 % veškerých bílkovin našeho těla a až 10 % naší celkové hmotnosti (a až 70 % kůže). Tato bílkovina se vyskytuje v kůži, pojivových tkáních, kloubech, kostech, zubech, nehtech apod.

Kolagen a stárnutí

Existuje na 27 druhů kolagenu, mezi nimiž je z 90 % zastoupen kolagen I. typu. Ten je hojně využíván v medicíně (výživové doplňky, chirurgické implantáty) i kosmetice, a to především k výrobě prostředků proti stárnutí. Ačkoli si totiž lidské tělo dokáže kolagen vytvářet samo, s postupujícím věkem tato schopnost slábne a dochází k deficitu této látky. Úbytek kolagenu je pak jednou z příčin stárnutí kůže (vrásky, ztráta pevnosti a pružnosti apod.), oslabování kloubů, chrupavek atd.

Kolagen pro komerční využití se vyrábí zejména z chrupavek, kloubů, odřezků kůže či kopyt především skotu a prasat.

Využití kolagenu v medicíně a kosmetice

Jak již bylo řečeno, kolagen našel své využití v medicíně a kosmetice. Je důležitou složkou přípravků pro podporu pevnosti tkání, kloubů, chrupavek a kostí či vazů. Používá se také v plastické chirurgii k tvorbě implantátů. Co se kosmetických přípravků týče – jsou z něj vyráběny prostředky sloužící ke zpomalení stárnutí, které mají bojovat proti vráskám, hydratovat pokožku, údajně také pomáhají proti celulitidě, zvyšují elasticitu pokožky a podobně.

Kolagen jako zdroj bílkovin

Kolagen je také častou součástí proteinových přípravků pro sportovce, a to zejména proto, že se jedná o velmi levný zdroj proteinů. Obvykle jsou však tyto přípravky „nastavované“ kolagenem hodnoceny negativně, jelikož tato látka není považována za plnohodnotný protein pro tyto účely. Neobsahuje totiž vůbec aminokyselinu tryptofan, kterou si tělo není schopno samo vytvořit a má také nízký obsah větvených aminokyselin BCAA.

Pro sportovní účely (zejména, co se nárůstu svalové hmoty týče) jsou mnohem vhodnější produkty obsahující syrovátkovou bílkovinu nebo bílkovinu z hovězího masa.

Kolagen v potravinách

Kolagen je pro tělo nezbytný a je velmi rozumné jej dodávat – zejména pokud žijete aktivním životem. Jednou možností jsou samozřejmě doplňky stravy, avšak kolagen je obsažen také v běžných potravinách. Na tuto bílkovinu jsou bohaté například následující druhy potravin

  •         Tuňák, losos
  •         Vepřová želatina
  •         Telecí játra
  •         Krůtí maso

Tvorbu a udržování kolagenu v těle pak podporují potraviny bohaté na vitamín C a další látky (borůvky, špenát, sója, jahody, banány,…). Velkým nepřítelem tvorby kolagenu jsou naopak zejména jednoduché cukry.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno