Acidobazická rovnováha v těle

Acidobazická rovnováha je jednoduše řečeno poměr mezi kyselinami a zásadami v našem těle a tato rovnováha je nezbytná k udržení zdraví a života organismu. V souvislosti s tím se v poslední době s velikou oblibou hovoří o takzvaném překyselení organismu jakožto o závažné civilizační nemoci. Jak to tedy vlastně je?

Jaký je optimální stav?

Organismus se neustále udržuje v neutrálním – velmi mírně zásaditém prostředí – přičemž zdravé rozmezí pH je mezi hodnotami 7,34 – 7,44. Klesne-li pH pod 7,3, začíná jít o problematický stav – hodnoty pod cca 7 – 6,80 pH pak již nejsou slučitelné se životem. Stav, kdy v těle převažují kyseliny, se nazývá acidózou. Naopak, je-li pH příliš vysoké, jedná se o alkalózu – ta je smrtelná při hodnotách pH cca 7,70 a výše.

Jak změřit pH organismu?

Pokud chcete zjistit, jak na tom jste, můžete provést velice jednoduchý test pomocí lakmusových papírků, které lze pořídit v drogérii či lékárně apod. Nejsnadněji můžeme otestovat svou moč či sliny. PH těchto tekutin je však výrazně nižší (běžně pod pH 7), než je výše zmíněné rozmezí, a také v průběhu dne značně kolísá. Nejpřesnější je pak samozřejmě test krve.

Překyselení organismu – závažný problém, nebo moderní mýtus?

Překyselení organismu je téma v této době stále více propírané. Tento stav má mít široké spektrum projevů a důsledků od průjmů, trávicích obtíží, poruch nálady, únavy, nespavosti, onemocněních pokožky nebo bolestí hlavy až po depresi, osteoporózu, dnu, cukrovku, hypertenzi, roztroušenou sklerózu nebo například rakovinu. Seznam potíží a nemocí připisovaných překyselení je však ve skutečnosti mnohonásobně delší.

A jaké jsou příčiny? Zásadním problémem má být nevhodné stravování, přemíra cukrů, alkohol, kofein, kouření, nedostatečné rozmělnění potravin v ústech a spěch při jídle, stres, negativní myšlení, mělké dýchání, znečištění ovzduší a půdy (konzumace znečištěných potravin) a podobně.

Zatímco mnozí zastánci této teorie vidí v překyselení katastrofu apokalyptických rozměrů, vědci a lékaři jsou vesměs mnohem mnohem skeptičtější.

Prohlašují, že tělo má dostatečně účinné metody na to, aby si s kyselostí poradilo a udrželo organismus v acidobazické rovnováze. Dojde-li však skutečně k vychýlení této rovnováhy, což může být důsledkem akutních komplikací diabetu, selhání ledvin a dalších závažných obtíží – je třeba okamžitá lékařská pomoc.

Ti, kteří vyzdvihují nebezpečí překyselení, doporučují nejčastěji jako řešení zlepšení životosprávy (pravidelná strava, dostatek vitamínů a minerálů k vyrovnání deficitu vzniknuvšího bojem organismu s kyselostí, dostatečné rozmělnění potravy a stolování beze spěchu a stresu apod.), dechová cvičení, pohyb, pozitivní myšlení a vyhýbání se stresu a další metody. Až potud je jistě vše v pořádku a uvedením těchto rad do praxe jistě nic nepokazíme. Problém nastává ve chvíli, kdy nám tito „alternativní učenci“ pod zástěrkou překyselení prodávají za nemalé peníze své přípravky, kúry, knihy, kurzy a další – dost možná úplně zbytečné a neúčinné – produkty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno