Plíseň mezi prsty

Plíseň (odborně mykóza) se nejčastěji vyskytuje na nohách. Většinou začíná na palci odkud se nezadržitelně šíří do oblasti mezi prsty, na ostatní nehty a tak dále. Nepříjemná povaha tohoto kožního onemocnění donutí nakonec každého k návštěvě odborníka, nejlépe kožního lékaře. S plísní se, na rozdíl třeba od bradavic, setkáváme až v od patnácti let věku. Nakazit se jí není žádný oříšek, ale zato znovuzískání zdravé pokožky nohou se může stát během na dlouhou trať. Pojďme se proto společně podívat na možnosti prevence a léčby.

Samotná plíseň je velmi urputná a brzy se vám připomene. Začíná jako bílé a žluté skvrnky na okraji nehtu. Nenavštívíte-li urychleně lékaře, začne se nehet lámat drolit a plíseň se bude šířit. Až se dostane na kůži, připravte se na její zčervenání, zrohovatění a svědění.

Pravidla prevence

Plíseň mezi prsty a na nehtech se může vyskytovat také ve vlasech, vousech a teoreticky kdekoliv na těle.Mužské nohy napadené plísní. Jenže jí skutečně většinou nalézáme na chodidlech a nehtovém lůžku nohou. Proč? Odpověď je jasná – své nohy dostatečně nechráníme. Většina z nás občas navštíví saunu, veřejný bazén či horkou páru. Myjeme se ve společných sprchách (posilovna, bazén, kemp), půjčujeme si ručníky a někdy dokonce boty. Jen si zkuste vzpomenout, kdy jste si naposledy přinesli na bowling vlastní bowlingovou obuv.

Toto jsou nejpravděpodobnější scénáře nakažení. Plíseň nohou začne pacientovu kůži drolit a pokud se dostanete do kontaktu přímo s jeho nohou nebo oddrolenou kůží, je vysoká pravděpodobnost, že s nakazíte. Čemu se tedy vyhnout a jak nákaze předejít? Naštěstí nebyl zatím prokázán přenos pouze prostřednictvím vody. Veřejný bazén si tak zakazovat nemusíte.

Stačí dodržovat několik zásadních pravidel:

1.       Nikdy si nepůjčujte cizí ani partnerovi či kamarádovi boty, ručník nebo ponožky.

2.       Když to není nutné, nechoďte kolem bazénu bosy, noste kupříkladu žabky.

3.       Boty noste i do sauny, párty atd.

4.       Pravidelně si stříhejte nehty a čistěte prostor za pod nimi.

Cukrovkáři a lidé starší sedmdesáti let by si měli tyto pravidla vzít obzvláště k srdci. U nich se totiž pravděpodobnost nákazy zvyšuje a boj s plísní bývá zároveň náročnější.

Domácí i medicínská léčba

Jedinou radou našich babiček v boji s plísní mezi prsty byl česnek. Houby i plísně ho totiž nesnášejí a tak se může stát, že pravidelným přikládáním čerstvého česneku nad plísní zvítězíte. Pro rychlejší vyléčení vám však doporučujeme návštěvu kožního oddělení. Zkušený lékař ihned pozná, v čem je problém a předepíše vám vhodné antimykotikum. Na nehet se kape speciální roztok a kůže se pak potírá protiplísňovou mastičkou.

Po celou dobu si pečlivě pečujte o kůži i nehty na nohou. A pokud chcete léčbu ještě více zkrátit, ptejte se v lékárně po tzv. chytré houbě. Jedná se o mastičku obsahující speciální houbu, která napadá organismy způsobující mykózu. Není na předpis, proto je dobré ji mít pro jistotu doma v lékárničce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno