Domů Zdraví Seznam nemocí Plíseň mezi prsty

Plíseň mezi prsty

Plíseň (odborně mykóza) se nejčastěji vyskytuje na nohách. Většinou začíná na palci odkud se nezadržitelně šíří do oblasti mezi prsty, na ostatní nehty a tak dále. Nepříjemná povaha tohoto kožního onemocnění donutí nakonec každého k návštěvě odborníka, nejlépe kožního lékaře. S plísní se, na rozdíl třeba od bradavic, setkáváme až v od patnácti let věku. Nakazit se jí není žádný oříšek, ale zato znovuzískání zdravé pokožky nohou se může stát během na dlouhou trať. Pojďme se proto společně podívat na možnosti prevence a léčby.

Samotná plíseň je velmi urputná a brzy se vám připomene. Začíná jako bílé a žluté skvrnky na okraji nehtu. Nenavštívíte-li urychleně lékaře, začne se nehet lámat drolit a plíseň se bude šířit. Až se dostane na kůži, připravte se na její zčervenání, zrohovatění a svědění.

Pravidla prevence

Plíseň mezi prsty a na nehtech se může vyskytovat také ve vlasech, vousech a teoreticky kdekoliv na těle.Mužské nohy napadené plísní. Jenže jí skutečně většinou nalézáme na chodidlech a nehtovém lůžku nohou. Proč? Odpověď je jasná – své nohy dostatečně nechráníme. Většina z nás občas navštíví saunu, veřejný bazén či horkou páru. Myjeme se ve společných sprchách (posilovna, bazén, kemp), půjčujeme si ručníky a někdy dokonce boty. Jen si zkuste vzpomenout, kdy jste si naposledy přinesli na bowling vlastní bowlingovou obuv.

Toto jsou nejpravděpodobnější scénáře nakažení. Plíseň nohou začne pacientovu kůži drolit a pokud se dostanete do kontaktu přímo s jeho nohou nebo oddrolenou kůží, je vysoká pravděpodobnost, že s nakazíte. Čemu se tedy vyhnout a jak nákaze předejít? Naštěstí nebyl zatím prokázán přenos pouze prostřednictvím vody. Veřejný bazén si tak zakazovat nemusíte.

Stačí dodržovat několik zásadních pravidel:

1.       Nikdy si nepůjčujte cizí ani partnerovi či kamarádovi boty, ručník nebo ponožky.

2.       Když to není nutné, nechoďte kolem bazénu bosy, noste kupříkladu žabky.

3.       Boty noste i do sauny, párty atd.

4.       Pravidelně si stříhejte nehty a čistěte prostor za pod nimi.

Cukrovkáři a lidé starší sedmdesáti let by si měli tyto pravidla vzít obzvláště k srdci. U nich se totiž pravděpodobnost nákazy zvyšuje a boj s plísní bývá zároveň náročnější.

Domácí i medicínská léčba

Jedinou radou našich babiček v boji s plísní mezi prsty byl česnek. Houby i plísně ho totiž nesnášejí a tak se může stát, že pravidelným přikládáním čerstvého česneku nad plísní zvítězíte. Pro rychlejší vyléčení vám však doporučujeme návštěvu kožního oddělení. Zkušený lékař ihned pozná, v čem je problém a předepíše vám vhodné antimykotikum. Na nehet se kape speciální roztok a kůže se pak potírá protiplísňovou mastičkou.

Po celou dobu si pečlivě pečujte o kůži i nehty na nohou. A pokud chcete léčbu ještě více zkrátit, ptejte se v lékárně po tzv. chytré houbě. Jedná se o mastičku obsahující speciální houbu, která napadá organismy způsobující mykózu. Není na předpis, proto je dobré ji mít pro jistotu doma v lékárničce.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno