Polypy v nose

Polypy v nose dokáží život jedince nepříjemně ztížit. Jde o výchlipky v nose, které vyrůstají do nosní dutiny ze sliznice dutin vedlejších. Ucpávají průduchy nosu a ztěžují dýchání nosem. Proti polypům však lze preventivně bojovat, stejně jak léčit již vzniklé polypy.

Jak jsme zmínili v úvodu, jde o výchlipky, které zabraňují průduchu vzduchu a ztěžují dýchání. Vzhledem k tomu, že lze nosem dýchat velmi obtížně, musí nemocní jedinci dýchat prakticky jen pusou, což je únavné, obtížné a v sociálním prostředí i nepříjemné. Polypy v nose však mohou vést i k dalším onemocněním, týkající se dýchacích cest. V současné době není známá příčina tohoto onemocnění. Polypy se sice dají léčit operativně, často však dochází k jejich novým výskytům.

Vznik polypů v nosu

Není tedy známo, z jaké příčiny se polypy v nose vyskytují. Co však zjištěné je, že některé léky, především zmírňující bolest (Ibalgin) mohou tvoření podporovat. Polypy v nose mají často lidé, trpící astmatem nebo jiných chronickým nemocněním dýchacích cest.

Hlavní příznaky polypů v nose

Mnozí jedinci, kteří tímto onemocnění trpí, si existenci nosních polypů ani neuvědomují a tím pádem problém nijak neřeší. Příznaky jsou přitom vcelku jednoznačné. Hlavním příznakem je bezpochyby špatné a obtížné dýchání nosem, také velmi časté bolesti hlavy, pocity únavy, pocit tlaku v obličejové oblasti, neustálá a nepřestávající rýma či ztráta čichu. Pokud vás tyto problémy trápí dlouhodobě, navštivte lékaře a prodiskutujte možnost existence polypů v nose.

Léčba nosních polypů

Polypy v nose se dají poměrně účinně léčit, již jsme však upozornili, že se mohou vracet. V následujících řádcích přinášíme samotné léčbě již vytvořených polypů v nose. Co se týče prevence, neexistují jasná doporučení, jelikož příčiny vzniku nejsou známé.

Nosní sprej

Pro léčbu polypů v nose se nejprve používá speciální nosní sprej, který obsahuje kortikoidy. Této nosní sprej vám bude doporučen či předepsán vaším lékařem. Ačkoliv se kortikoidy běžně nesmí užívat dlouhodobě, v případě nosního spreje je tomu jinak. Jelikož se kortikoidy nedostanou přímo do krve, je možné je používat takřka neustále.

Chirurgický zákrok

Pokud polypy v nose nezmizí působením nosního spreje, je třeba podstoupit speciální chirurgický zákrok, během kterého budou výchlipky odstraněny. Chirurgické odstranění polypů se provádí pod celkovou nebo místní narkózou. V první fázi se nos znecitliví speciálním sprejem a následně se odstraní samotné polypy. Je však třeba počítat s možností, že se i po samotném chirurgickém zákroku polypy v nose mohou po nějaké době znovu objevit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno