Předmostí u Přerova: Výlet za lovci mamutů

Aby se děti prošly, ale aby při tom neztratily školní rytmus. Aby se někam podívaly, ale měly už nějaké základní znalosti o tom, kam se jede na výlet. Cílem splňujícím všechny  požadavky je výlet za lovci mamutů – do Předmostí u Přerova. Mamutí kosti se zde nalézaly od pradávna. V současné době je archeologická lokalita dobře upravena na návštěvy zvídavých dětí (a jejich rodičů). ;=)

Mamutík Tom: 49°29’7.035″N, 17°25’53.767″E

Cíl výletu: Předmostí u Přerova

Předmostí u Přerova je významným archeologickým nalezištěm, proslulým zejména paleolitickými vykopávkami značného množství mamutích kostí. Naleziště se rozkládá v Předmostí, místní části statutárního města Přerova. Přerov je znám především díky světově proslulé lokalitě Skalka v Předmostí, kde bylo již v 19. století objeveno sídliště z období lovců mamutů.

Jak do Přerova

Přerov je dostupný všemi dopravními prostředky. Leží na rychlíkové trati z Olomouce na jižní i severní Moravu, vlaky zde  stavějí častěji než onu písničkovou čtvrthodinu. Do místní části Předmostí je nejspolehlivější dojít pěšky (asi tři kilometry).Cesta od nádraží je dobře značena.

Malí hoši i velcí kluci to znají

Mnoho malých chlapců prochází obdobím zvýšeného zájmu o pravěk. Zmínka, obrázek či nákres některého ze zdejších unikátních nálezů nechybí v žádné knize o pravěku. Události, které se v místech současného Předmostí odehrály, ztvárnil na známých obrazech akademický malíř Zdeněk Burian. Část děje románu pro mládež Lovci mamutů sem zasadil také Eduard Štorch. Tak to už je dobrý důvod k návštěvě, co říkáte? 

Naučná stezka Předmostím až do pravěku

Dostupnost: Stezka začíná na sídlišti v Předmostí u plastiky „Sonda do pravěku“ (asi 50 m od hřbitova, v blízkosti parkoviště a zastávky MHD). Nejvyšším bodem stezky je Čekyňský kopec (305 m n.m.). Celkové převýšení je asi 85 m. Trasa, vedená lehkým terénem, je značena modrými značkami a je vhodná pro pěší. Schůdná je lépe za suchého počasí.

Základní údaje

  • Zřizovatel: Statutární město Přerov;
  • délka: 7,8 km;
  • počet zastavení: 9
  • Vstupné: Zdarma

Co na výletníky čeká

„V Předmostí se během asi tříhodinové vycházky rozmanitým terénem dozvíte o pravěké i novodobé historii území především z informačních tabulí na jednotlivých zastaveních a s vlastními kosterními nálezy a paleolitickými artefakty se setkává pouze na počátku a na konci svého putování (Památník lovců mamutů a Malé školní muzeum). Turistickou atrakcí se nepochybně stane plánovaný skanzen pravěku. Naproti tomu areál polského Dinoparku, vybudovaný v místech rozsáhlého, narozdíl od Předmostí zachovalého, naleziště pozůstatků triasových obratlovců, může nabídnout moderní naučně-výstavní pavilón s bohatými kosterními nálezy,“ píše se na turistickém portále Kudy z nudy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno