Psychické vyčerpání: příznaky a léčba vyčerpanosti

Problémy v psychické rovině už nejsou naštěstí takovým tabu, jako to bývalo v minulosti. Přesto se s vámi bude sousedka raději bavit o bolavém žlučníku, než aby přiznala psychické vyčerpání. Jedním z důvodů je špatný pohled na věc. Někteří lidé si myslí, že mají-li tělesný problém, zradilo je tělo. Psychické problémy pak berou jako vlastní osobní selhání. Tato úvaha pochopitelně není správná. Pojďme se tedy podívat na psychické vyčerpání trochu blíže, není se vůbec za co stydět.

Psychické vyčerpání na nás nepřijde ze dne na den. Často mu předchází složité životní období, kdy jsme Žena, která trpí na psychické vyčerpání.nuceni zvládat více, než je pro naše tělo přirozené. A stát se to může opravdu každému. Do stavu psychického vyčerpání se dostávají studenti, mladí lidé v novém zaměstnání, maminky na mateřské nebo jednoduše každý, kdo musí dlouhodobě zvládat příliš.

Na vzniku totálního psychického vyčerpání se vždy podílí více faktorů. Pro příklad můžeme uvést následující: docházení do více zaměstnání kvůli uživení rodiny nebo náročné studium a brigáda kvůli tomu, smrt v rodině, nemoc partnera atd. Někdy stačí být jenom maminkou na mateřské, která má dvě živé děti a tělo začne vypovídat službu.

Příznaky psychického vyčerpání

Zvláštní je, že pojem psychické vyčerpání nenajdete v mezinárodním seznamu nemocí. Přesto berou lékaři tento stav jako hrozbu, protože může při dlouhodobém působení na organismus spoustu nemocí vyvolat nebo zhoršit.

Jaké jsou nejčastější příznaky v psychické rovině:

·         neustálá únava – nezáleží na tom, jak dlouho spíte

·         nespavost, noční můry nebo nekvalitní povrchní spánek

·         pocity zoufalství

·         nesoustředěnost a zhoršení paměti

·         málo radosti ze života – úzkost

·         náladovost – podrážděnost někdy sklony k depresím

·         apatie atd.

Nejčastější příznaky ve fyzické rovině:

·         bolesti svalů a zad

·         špatné trávení a nechutenství

·         bolesti hlavy

·         bolesti břicha – plynatost

·         problémy v sexuální oblasti

·         bušení srdce

·         bolesti a další zdravotní problémy bez zjevné příčiny

Jaké se léčit?

Nemusíte mít obavy, kvůli psychickému vyčerpání ještě většinou není nutné brát antidepresiva. Určitě se však musíte na chvíli zastavit a identifikovat jádro problému. Přes to nejede vlak. Ideální je odjet na dovolenou, kde budete mít čas sami na sebe a uděláte si pořádek v hlavě.

Výbornou prevencí a léčbou psychického vyčerpání je pohyb, zdravá a pravidelná strava, časové plánování (nedělat více věcí najednou), sebekritika (nenabrat si na sebe více, než unesete) a vše ostatní, co vám dělá dobře.

Vyzkoušet můžete i přírodní léčbu. Skvělé jsou Bachovy esence, bylinné čaje (meduňka a třezalka) a  aromaterapie (citrusové oleje, tymián atd.). Nezapomeňte se občas pořádně zasmát a vydat se do příjemné společnosti.

A pokud máte pocit, že se potřebujete vypovídat, není nic snazšího, než si sehnat vlastního terapeuta. Tuto léčbu dokonce hradí zdravotní pojišťovna.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno