Šípky

Šípky jsou jedním z nejlevnějších zdrojů vitamínu C, které můžete po celou zimu užívat. Pokud si je nasbíráte sami, můžete si být jisti jejich zpracováním. Navíc budete mít tuto skvělou plodinu k dispozici zcela zdarma, protože šípky obvykle rostou divoce a na spoustě míst. Sbírat bychom je rozhodně neměli podél cest, kde jsou znečištěny projíždějícími auty. Přehlédnou šípky není příliš jednoduché, protože vynikají svou červeno oranžovou barvou.

Symbol krásy a zdraví

Šípky používáme nejen jako zdravou součást jídelníčku, ale také v dekoracích. Zejména pro svou barvu a poměrně tvrdý tvar je možné je použít jako dekorace a výzdoby vnitřních i vnějších prostor. Velmi atraktivní jsou také květy, které tvorbě šípků předchází. Tyto květy poskytují krásnou vůni a potravu pro včely a další hmyz. Šípek pochází z čeledi Rosaceae, která zahrnuje více než 100 druhů. Šípky samotné mají kulovitý tvar a jsou plné semínek. Kromě červené barvy existují také žluté a černé odrůdy.

Šípky

Vznik šípků

Poté, co na šípkovém keři dojde k opadu okvětních listů rostliny, jsou zde vytvořeny šípky. Děje se tak na začátku až v polovině podzimu. Ke kvetení pak dochází na jaře a v létě. Plody ale považujeme za sladší a chutnější až po jejich přemrznutí. Jsou bohaté na živiny a mají spoustu vlastností, díky kterým předcházíme nejrůznějším chorobám. Pomáhají také v kosmetice pro dosažení lepšího zdraví pokožky.

Nutriční hodnota šípků

Ve dvou lžících šípků (což je asi 16 g) je obsaženo 26 kalorií, 6 g sacharidů, 4 g vlákniny, vitamín A, B5, C a E. Za svou červeno-oranžovou barvu vděčí karotenoidům (lykopen a beta karoten), které spadají do skupiny antioxidantů. Lykopen a beta karoten přispívají ke zdraví pokožky a očí. K antioxidantům náleží taktéž vitamín C, katechiny, kvercetin a kyselina ellagová. Strava bohatá na tyto sloučeniny může pomoci snížit zánět a oxidační stres ve vašem těle.

Šípky květ

Šípky proti stárnutí

Vzhledem k vysokému obsahu antioxidantů mohou šípky zpomalit stárnutí. Proto se s oblibou používají do kosmetiky ve formě šípkového oleje. Ten vzniká lisováním šípků za studena. Také šípková semínka se za tímto účelem využívají. Mají navíc další prospěšné vlastnosti, jako je podpora kožní membrány, ochrana před UV paprsky a znečištěním (včetně cigaretového kouře).

Artritické bolesti

Šípky dokážou pomoci také při takových bolestech, které vznikají při osteoartróze. To je jeden z nejčastějších typů artritidy, typická je zejména pro osoby nad 60 let. Jedná se o úbytek chrupavky v kloubech, díky čemuž vznikají bolesti a záněty. A právě s těmito záněty si umí poradit látky, které jsou obsaženy v šípcích.

Šípky list

Šípky a hubnutí

Šípky mohou pomoci také při hubnutí, a to díky silnému antioxidantu s názvem tilirosid. Díky jeho působení dochází ke zvýšení metabolismu tuků. Šípky navíc obsahují vysoké množství vlákniny.

Zdraví srdce

Pravidelná konzumace šípků vede ke snížení nebezpečného cholesterolu a také ke snížení krevního tlaku. Proto jsou šípky prospěšné také pro kardiovaskulární zdraví.

Sklizeň šípků

Šípky rostou na keři, který má trny. Proto je dobré při sběru použít pevné rukavice a také ostré zahradnické nůžky. Do sběru se pouštějte po prvním mrazu, díky kterému mají šípky sladší chuť. Scvrklé a uschlé šípky nesbíráme, pouze pevné a červeno-oranžové. Pokud jsou plně zralé, je možné je snadno otrhat, vhodnější je ale použití nůžek, díky čemuž ublížíte keři co možná nejméně.

Šípky v zimě

Čištění šípků

Odřízněte stonek a konec květů. Poté každý šípek rozřízněte na polovinu a lžičkou z nich vyjměte semena. Můžete je sušit také vcelku, trvá to ale déle a později se odstraňování semínek stejně nevyhnete. Odstraňování semínek je velice pracné a může to být časově náročná práce. Šípky zbavené semínek propláchněte v cedníku pod tekoucí vodou. Můžete je zpracovat ihned nebo zmrazit či nasušit (při teplotě okolo 40 °C) pro budoucí použití.

Šípky v kuchyni

Šípky je důležité před samotnou konzumací určitým způsobem zpracovat. Nejčastěji je používáme ve formě čaje, kdy si nasušíme plody. V řadě domácností se z šípků vyrábí také polévky (švédská polévka nyponsoppa), dezerty, džemy a marmelády. Sušené ovoce se rozemele na prášek a používá se jako doplněk stravy, zejména pro zdraví kloubů a odvrácení stárnutí. Tento prášek je možné použít také ke zvýraznění chuti pokrmů.

Šípky

Nyponsoppa – tradiční švédská polévka ze šípků

Na přípravu této tradiční polévky budete potřebovat 1 šálek sušených šípků. Ty zalijte 2 šálky vody minimálně 2 hodiny předem, ideálně však přes noc. V této vodě je také uvařte do měkka – trvá to obvykle 20 až 30 minut. Poté rozmixujte na kaši a propasírujte. Chcete se totiž zbavit všech semínek. Smíchejte si 1 lžíci bramborového škrobu a ½ šálku studené vody. Rozmíchejte je, abyste odstranili veškeré hrudky. Poté si přiveďte k varu 1,5 šálku vody. Do vařící vody přilijte vodu se škrobem a pak ihned rozmixované šípky a 1/3 šálku cukru. Povařte a podávejte ozdobené neslazenou šlehačkou a plátky mandlí.

Šípkový čaj

Čaj z čerstvých šípků připravíme tak, že si vezmeme 4 až 8 šípků a zalijeme je 1 šálkem horké vody. Povaříme 10 až 15 minut. Neměli bychom používat hliníkové nádoby, ničí to vitamín C. Příprava čaje ze sušených šípků je obdobná, jen je zapotřebí použít poloviční množství šípků.

Vedlejší účinky šípků

Šípky jsou považovány za bezpečnou surovinu, nicméně chybí údaje, které by potvrdily její bezpečnost při užívání těhotnými a kojícími ženami. Mezi potenciální nebezpečí patří nevolnosti, zácpa nebo pálení žáhy, které vznikají díky nadměrnému užívání vitamínu C. Jestliže užíváte šípky jako doplněk stravy, poraďte se pro jistotu se svým lékařem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno