Domů Výživa Sezonní potraviny Špagetová dýně

Špagetová dýně

Dýně jsou velice oblíbené, a to nejen na Halloween, což je svátek, který se rozšířil také u nás. Kromě tradičního vyřezávání dýní je ale využíváme také jiným způsobem. Zejména v kuchyni si dýně našly své zastoupení – a to zejména díky jejich univerzálnosti. Můžete je použít vařené, smažené, dušené i pečené, a to jak ve sladkých tak i ve slaných pokrmech. Jejich využití je dnes již poměrně rozšířené. Na jednu z dýní se ale přitom stále zapomíná. Je to právě špagetová dýně.

Proč „špagetová“?

Špagetová dýně je poměrně přehlíženou surovinou. To proto, že spousta lidí neví, co si s ní počít. Na první pohled se od ostatních dýni příliš neliší. Má žlutavou slupku, oválný tvar a tak trochu voní po melounu. I po rozpůlení si zřejmě nevšimnete ničeho zvláštního. To, že se dužina rozdělí na několik vláken – podobným špagetám, totiž zjistíte až po upečení. Pak můžete tato vlákna vydlabat a použít jako klasické těstovinové špagety.

Nutriční obsah dýně

Dýně je potravina, která obsahuje celou spoustu prospěšných živin. Přitom má ale poměrně nízký obsah kalorií. A to zejména špagetová dýně, která vyniká obsahem vlákniny, vitamínu C, manganu a vitamínu B6. Na asi 150 g dýně připadá 42 kalorií, 10 g sacharidů, 2,2 g vlákniny, 1 g bílkovin, 0,5 g tuku. Obsahuje také draslík i železo.

Antioxidační působení

Špagetová dýně obsahuje také významné množství antioxidantů, silných sloučenin, které pomáhají bojovat proti volným radikálům, čímž zabraňují oxidačnímu stresu a snižují poškození vašich buněk. Díky antioxidantům předcházíme takovým chorobám, jako jsou srdeční nemoci, cukrovka nebo dokonce rakovina. Z antioxidantů, které jsou ve špagetové dýni, jmenujme zejména beta-karoten (rostlinný pigment, který chrání buňky a DNA před poškozením) a vitamín C.

Dýně špagetová

Vláknina v dýni

Vláknina je velice důležitá pro váš trávicí systém. Přidává objem stolice, díky čemuž podporuje pravidelnost a zmírňuje zácpu. Pokud se rozhodnete zvýšit příjem vlákniny do svého jídelníčku, rozhodně nezapomínejte na pravidelný pitný režim, který je při užívání vlákniny (zejména ve formě doplňku stravy) velice důležitý. Strava bohatá na vlákninu je dobrá k odvrácení nebo snížení příznaků těchto chorob: divertikulitida, střevní vředy, hemoroidy a gastroezofageální reflex.

Špagetová dýně v kuchyni

Špagetová dýně vyniká svou jemnou ořechovou chutí. Po upečení vydlabejte vlákna, která jsou velmi podobná špagetám. Můžete je také použít obdobným způsobem. Skvěle chutná s bazalkovým nebo petrželovým pestem, s kapustou nebo decentní rajčatovou omáčkou. Špagetovou dýni používají velice často vegani nebo také lidé, kteří se snaží hubnout. Nahradit jí totiž mohou klasické špagety, díky čemuž sníží kalorický obsah jídla.

Dýňové špagety s rajčatovou zálivkou

Nejprve si předehřejte troubu na 200 °C. Jednu asi dvoukilogramovou špagetovou dýni rozpulte a pečte 45 minut řeznou stranou nahoru. Mezitím si připravíme omáčku. Oloupejte 2 stroužky česneku a nakrájejte je najemno. Opečte je na olivovém oleji – jen aby se rozvoněly, trvá do asi 30 sekund. Přidejte 2 plechovky nakrájených rajčat a přiveďte k varu. Následně přidejte také ½ lžičky oregana, ½ lžičky bazalky, ½ lžičky hnědého cukru, sůl a pepř. Vaříme na mírném plamenu asi 30 minut. Po upečení dýni vyjměte z trouby a lžící ji zbavte semínek. Poté si vezměte vidličku a s její pomocí vyjměte dužinu a vyškrábejte i vnitřek dýně. Celou dužinu dejte do mísy, zakápněte olivovým olejem a solí a důkladně promíchejte. Podávejte přelité omáčkou a posypané parmazánem (klidně i veganským).

Italské dýňové špagety

Budete potřebovat dýni o hmotnosti 2 kg. Upečte ji a vydlabejte jako v předchozím případě a mezitím si připravte omáčku. Nejprve si upečte (klidně spolu s dýní) 250 g italských klobásek dozlatova. Do hrnce dejte 2 lžíce olivového oleje a opečte na něm 2 utřené stroužky česneku. Přidejte 400 ml rajčatového pyré, sůl a pepř a vydlabané italské klobásky. Přelijte přes špagety a podávejte s nastrouhanou mozzarellou.

Dýně na talíři

Placky ze špagetové dýně

Dýni upečte jako v předchozích případech. Stejně jako předtím budete potřebovat dýni o hmotnosti cca 2 kg. Ve velké míse prošlehejte 2 vejce, 2 utřené stroužky česneku, ½ lžíce sušeného oregana, 100 g strouhané mozzarelly, 150 g parmazánu, 4 lžíce kukuřičného škrobu, sůl a pepř. Do této směsi přimíchejte také upečenou dýni. Směs rozetřete na plechu vyloženém pečícím papírem a pečte na 200 °C asi 25 minut. Poté směs posypte 200 g strouhané mozzarelly a pečte 5 minut, než se sýr rozpustí. Po upečení nakrájejte a podávejte s libovolnou rajčatovou omáčkou.

Špagety se slaninovou omáčkou

Upečenou špagetovou dýni si připravte podle předchozích receptů. Mezitím si k ní připravte omáčku. 300 g anglické slaniny nakrájejte na kostičky a opečte ji nasucho v pánvi dokřupava. Poté vysypte do mísy vyložené papírovými utěrkami. Ty odsají přebytečný tuk. 750 g kuřecích prsou osolte, opepřete a přidejte 1 lžičku oregana. Smažíme 8 minut z každé strany na výpeku ze slaniny. Vyjměte a nechte 5 minut odpočívat, než maso nakrájíte na nudličky. Mezitím si 400 ml ranch dresinku smícháme se 150 g strouhané mozzarelly a 50 g parmazánu. Podáváme přelité přes špagety a posypané kuřecím masem, slaninou a petrželkou.

Špagetová dýně není pro každého

I když se jedná o velice zajímavou potravinu, před její konzumací je třeba zvážit několik faktorů. Tak například existují lidé, kteří mohou mít na špagetovou dýni alergii. Ta se projevuje kopřivkou, svěděním, otoky a zažívacími problémy. Chcete-li maximalizovat potenciální zdravotní přínosy špagetové dýně, vařte k nim zdravé omáčky a kombinujte je se zdravými a výživnými potravinami, jako je zelenina, bylinky, koření, tuky prospěšné pro srdce a libové bílkoviny.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno