Domů Zdraví Onemocnění Svrab u člověka: příznaky, léčba

Svrab u člověka: příznaky, léčba

Svrab je nepříjemné přenosné parazitální onemocnění, které závisí zejména na dodržování hygienických podmínek.

Za svrabem stojí samička parazita jménem zákožka svrabová, latinsky Sarcoptes scabiei. V lidské pokožce vytváří chodbičky, ve kterých klade vajíčka a kálí. Svrab je přenosné onemocnění, který se rozvíjí v horších hygienických podmínkách. Podle internetových statistik svrabem trpí na světě víc jak tři sta miliónů lidí. Zajímavé je, že parazit může napadnout pouze člověka. Přenáší se kožním kontaktem, kontaktem s kontaminovaným předmětem a dokonce pohlavním stykem. Nakažení se projeví během čtyř až šesti týdnů. V Čechách je svrab nejčastějším parazitárním onemocněním. Postižený musí také počítat s tím, že svrab je dermatolog povinen nahlásit na hygienickou stanici.

Příznaky svrabu

Přibližně za čtyři až šest týdnů po nakažení se může objevit vyrážka mezi prsty, na hýždích, na prsou nebo v oblasti genitálií. Velmi výjimečně se objevuje na hlavě a obličeji. Vyrážka se projevuje jako našedivělé nebo narůžovělé pupínky, které se podobají kousnutí komára a také jako chodbičky. Pokud si nemocný postižená místa škrábe, což je obvyklá reakce na nepříjemné svědění, tak vznikají strupy. V horším případě rozškrábaná vyrážka začne hnisat. Pro svrab je typické svědění hlavně v noci.

Pokud má postižený sníženou imunitu (různá imunitní onemocnění, rakovinové zhoubné nádory nebo HIV), může se u něj objevit svrab norský, který vytváří silné krusty na kůži. Tyto krusty sice nesvrbí, ale obsahují mnoho tisíc parazitů. Svrab norský je složitě léčitelný, protože léčivá mast problematicky proniká právě přes silnou krustu.

Léčba svrabu

Léčba svrabu se soustřeďuje primárně na likvidaci parazita a zhojení napadené pokožky. Součástí musí být hygienická opatření jak v osobní hygieně, tak v životním prostředí postiženého. Na léčbu se používá mast, která je založena na obsahu síry. Mast se aplikuje během tří dnů vždy po dvaceti čtyřech hodinách. Mast se vtírá do celého těla po koupeli, ovšem pokožka se musí po koupeli vždy důkladně usušit. Denně je nutné měnit spodní a ložní prádlo. Použité prádlo se pere při teplotě šedesát stupňů a více. Po vyprání se nesmí používat aspoň tři dny. Použité boty a jiné prádlo se nesmí užívat aspoň pět dnů. Vyluxovat by se měly i matrace.
Je potřeba si uvědomit, že vzhledem k přenositelnosti parazita se musí léčit všichni, kdo jsou v postiženým v blízkém kontaktu. Zrovna tak se musí léčit jeho sexuální partneři.

Prevence proti nakažení

Jak již bylo řečeno, svrab se vyskytuje v méně hygienických podmínkách jak vnějších, tak těla člověka. Proto je potřeba dobře vybírat například různá ubytovací zařízení na cestách. Hlavně v rozvojových a chudých zemích. Mimo dostatečné hygieny a partnerské věrnosti žádná další preventivní opatření neexistují.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno