Te Mapa: Poklad Hawke’s Bay

Te Mapa je vrchol jižně od Hastingsu v oblasti Hawkeovy zátoky. Třebaže má Te Mapa jen 399 metrů nad mořem, právě ta bezprostřední blízkost moře jej opticky tvoří mnohem vyšším. Te Mapa je výletním místem, které návštěvníkům skýtá výhled na celou Hawke’s Bay. Ale také je Te Mapa místem s turistickým a outdoorovým potenciálem. Místo znají horští cyklisté a paragladisté.

Čtyři sta metrů někdy stačí

Vrchol Te  Mapa se nachází na západní hranici vinařských plání Heretaunga nedaleko Hastingsu. Z nadmořské výšky necelých 400 metrů (doslova) nad mořem, se otevírá vyhlídka na pohoří Ruahine, Kaweka a Maungaharuru a na Cape Kidnappers. Za jasného počasí je také vidět až sopka Ruapehu v centru národního parku Tongariro.

Legenda o obru, maorsky Te Mapa

Kopec Te Mata má svou maorskou báchorku. V opevněné pobřežní vesnici na plážích Heretaunga byli před mnoha lety lidé stále ohrožováni válkou pobřežních kmenů Waimarama. Lid se shromáždil v Pakipaki (poblíž Hastingsu) a tam jedna vědma kouzly zařídila, aby se Te Mata (Te Mapa je maorský výraz pro obra, giganta), vůdce kmene Waimarama, zamiloval do Hinerakau – dcery vládce Pakipaki. Že by se tím jeho myšlenky na války obrátily v mírové smýšlení. Tato myšlenka se stala rychle skutkem, a Te Mata podlehl kouzlu krásné Hinerakau.

Jenže lidé z Heretaunga nezapomněli na obrovy zlé skutky a chtěli se pomstít. Požadovali, aby krásná Hinerakau přiměla Te Mata, aby jí prokázal svou oddanost splněním různých zdánlivě nemožných úkolů. Jeho posledním úkolem bylo zahryznout se do kopců mezi pobřežím a pláněmi, aby lidé mohli snadněji přicházet a odcházet. Te Mata zemřel, když cestu přes kopce pojídal. Jeho nedokončenou práci lze vidět v přírodních úkazech známých jako The Gap nebo Pari Karangaranga („ozvěny útesů“).

Naučná stezka Te Mata Peak

Naučná stezka na Te Mata Peak je určena pro pěší turisty a horské cyklisty. Říká se s úsměvem, že jít nahoru je vynikající „kardio-trénink“. Daleké výhledy každého přesvědčí, že námaha stála zato. Lesem a podél vápencových údolí vedou další turistické a cyklistické stezky oblasti Te Mata. Na směrovkách uváděné časy zdolání vzdáleností jsou pouze odhady. Vycházejí z výkonů dospělých s průměrnou kondicí a poskytují i čas na výhledy a zajímavá místa.

  • Na trasách je třeba dávat pozor – procházejí různými typy krajiny, včetně velmi strmých oblastí. Při mokrém nebo zimním počasí mohou být cesty kluzké. doporučuje se vhodná obuv a oděv a ochrana před sluncem. V parku není záchod ani pitná voda.

Rekreační, historický a kulturní poklad

Park Te Mata je jedno z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších míst v Hawke’s Bay. Bezmála stohektarový park byl zřízen v roce 1927 je spravován malou skupinou dobrovolných správců za pomoci místních rad a komunity. Je považován za rekreační, historický a kulturní poklad. Je nedílnou součástí historie Hawkeovy zátoky a soužití Maorů s Evropany.

Park, který navštíví ročně skoro milion lidí, nabízí návštěvníkům ohromující a rozmanitou krajinu, jedinečnou topografii, geologii, flóru a faunu a širokou škálu rekreačních aktivit.

Nahoru i autem, ale bez psů

Nahoru se mohou dostat i méně pohybliví nebo pohodlnější návštěvníci. K populární vyhlídce vede slepá silnice, nahoře je místo k parkování. Žádné dopravní zmatky zde kupodivu nevznikají.

  • Popelnice jsou umístěny na parkovištích Main Gates, Tauroa Road Car Park a Summitu.
  • Celý park je pro psy nepřístupným prostorem. Tráva je pravidelně spásána ovcemi a všichni psi musejí být neustále pod kontrolou.
  • Bicykly jsou povoleny na úsecích tratě označených oranžovými nálepkami „Shared Track“.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno