Nový Zéland: měna, platby a kurzy

Oficiální měnou  Nového Zélandu a jeho závislých území (Niue, Tokelau, Cookovy ostrovy) je novozélandský dolar. Kromě samotného Nového Zélandu je zákonným platidlem i na Pitcairnových ostrovech (zámořské území Spojeného království).

Novodobá historie NZ$

Novozélandský dolar je zákonným platidlem ostrovního státu Nový Zéland. Jeho ISO 4217 kód je NZD. Jedna setina dolaru se nazývá cent. V psaném projevu se zapisuje znakem $, nebo NZ$ pro odlišení od jiných národních měn se stejným názvem dolar.

Do roku 1967 byla novozélandskou měnou novozélandská libra. V roce byla měna decimalizována (zavedení desetinné soustavy). Vznikl novozélandský dolar rozdělený na sto centů.

Od roku 1999 se vyrábějí plastové verze novozélandského dolaru, díky čemuž je bankovka bezpečnější proti padělání. Zvýšila se tím také životnost bankovek. Odhaduje se, že plastová bankovka vydrží čtyřikrát déle než papírové bankovky. Mohou dokonce i „projít“ pračkou, aniž by utrpěly.

Novozélandský dolar

Země Nový Zéland Nový Zéland
ISO 4217 NZD
Symbol $ nebo NZ$
Dílčí jednotka cent (1/100)
Mince 10, 20, 50 centů; 1, 2 dolary
Bankovky 5, 10, 20, 50, 100

Směna peněz

Před cestou na Nový Zéland není nutno vézt s sebou hotovost. Tím se ušetří jedna starost v přípravách na cestu. Postačí americké dolary nebo bankovní karta. Cizí měnu lze snadno směnit:

 • v bankách,
 • některých hotelech,
 • ve stáncích Bureau de Change, které se nacházejí na mezinárodních letištích,
 • a ve většině městských center.

Banky jsou otevřeny od pondělí do pátku od 9:30 do 16:30 hodin. Některé také o víkendech. Bankomaty (ATM Machine) jsou široce dostupné v bankách, podél hlavních nákupních ulic a v nákupních centrech. Mezinárodní kreditní karty a karty ATM budou fungovat, pokud budou mít čtyřmístný kód PIN. Je dobré mít kartu u takového bankovního domu, který neúčtuje poplatky za zahraniční výběr v hotovosti. Placení kartou je na NZ naprosto běžné, přičemž karty Visa a MasterCard jsou přijímány nejčastěji.

Jak to na NZ doopravdy chodí

Třebaže lze „skoro“ všude uplatnit platební kartu, hotově lze platit kdekoli. „Platební karty lze použít téměř všude, ale některé malé firmy nemají rády kreditní karty kvůli bankovním poplatkům. Některé firmy přidávají k nákupu placenému kreditní kartou poplatek. Na farmářských trzích je k dispozici centrální debetní karta, s níž můžete získat hotovost k použití ve stáncích,“ vysvětluje rodilá a ve své domovině stále žijící občanka NZ.

Kostely nemají vstupní poplatky, ale v některých je zvykem dát při vstupu dar, a na to je potřeba hotovost. Dále jsou hotové peníze potřebné do parkovacích automatů, pokud člověk nemá v telefonu aplikaci, a nebo na pouliční občerstvení. Jsem názoru, že turista by měl mít stále v hotovosti alespoň 200 dolarů,“ doplňuje.

Daň z přidané hodnoty a „švédské“ zaokrouhlování

Na veškeré zboží a služby se vztahuje 15% daň ze zboží a služeb (GST) zahrnutá v zobrazené ceně. V důsledku zastavení výroby kusů 1 c, 2 c a 5 c podléhají nákupy na Novém Zélandu „zaokrouhlení“ částek nahoru nebo dolů.  V rámci tohoto tak zvaného „švédského systému“ budou:

 1. ceny za 1 až 4 centy zaokrouhleny dolů
 2. a ceny za 6 až 9 centů zaokrouhleny nahoru.
 • Například nákup 15,14 $ bude zaokrouhlen dolů na 15,10 $ a nákup 15,16 $ zaokrouhlen nahoru na 15,20 $.
 • Je na uvážení maloobchodníků, jak nakládají s cenami končícími 5 centů.

Poznámka:

 • Ceny se mohou měnit. To závisí na místě, ročním období a dni v týdnu.
 • Zatímco Austrálie a Nový Zéland jsou velmi blízké národy, stále jsou to oddělené země s různými měnami. Když jste tam, musíte používat měnu Nového Zélandu (NZD).

Jen pro ilustraci, časem se změní

Valutové kurzy novozélandského dolaru – české banky ani směnárny nezaručují provedení výměny ve formě valut na libovolné pobočce. Proto se nejprve informujte telefonicky či emailem.

Banky a vybrané směnárny
novozélandský dolar, 25.3.2020 Devizy Valuty
Nákup Střed Nákup Prodej Střed
 Česká národní banka  14.853
 Česká spořitelna  14.410  15.456  14.933
 Raiffeisenbank  14.489  15.429  14.220  15.700
 UniCredit Bank  14.443  15.491  14.967  14.219  15.715 14.967

 

1 komentář

 1. Ve skutečnosti je velmi cool, že každá země má svou vlastní notu, což je velmi zajímavé vidět. Stačí se podívat na účet a podívat se na část jeho historie, což je velmi cool. Sbírám účty, nemám rád mince, je pro ně potřeba hodně místa. A položil účet na sebe a všechno padne na místo a nezabírá mnoho místa. Líbí se mi také naše bankovky, česky. Velmi zřídka narazím na nějaké staré peníze a možnost je koupit zpět. Ale jsou také v pohodě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno