Huka Falls: Nejnavštěvovanější přírodní atrakce

Nejnavštěvovanější přírodní atrakce na Novém Zélandu jsou vodopády Huka na řece Waikato poblíž Taupo na Severním ostrově Nového Zélandu. Huka Falls se nacházejí v docházkové vzdálenosti od města Taupo ležícího na břehu stejnojmenného největšího jezera Nového Zélandu. Návštěva vodopádů Huka nevyžaduje naprosto žádnou fyzickou námahu a prohlídka je zdarma.

Huka Falls, pěnivé vodopády

Uslyšíte je dřív než je uvidíte. Je to zvuk téměř čtvrt milionu litrů vody za sekundu vybuchujících z přírodní rokle. Tato neuvěřitelná podívaná je nejnavštěvovanější přírodní atrakcí na Novém Zélandu – je těžké odtrhnout pohled od nekonečného, ​​fascinujícího proudu,“ píše se v novozélandském bedekru o vodopádech Huka, Huka Falls. Jezdí sem ve sváteční dny rodiny s prababičkami v kolečkových křeslech a s miminy v kočárku, autobusy plné školáků, dvojice všeho věku.

Název Huka je maorský výraz znamenající „pěnu“, což je příhodné, protože padající voda a peřeje se podobají pěně ve fantastickém odstínu pastelově zelené barvy. Unikátní barva  je tvořena naprosto čistou vodou odrážející modré světlo a vzduchovými bublinami ve vodě, která barvu dále zesiluje.

Cesta vody

Vodopády Huka leží na řece Waikato, která vytéká z jezera Taupo. Těsně před vodopády Huka vstupuje do mělké rokle z tvrdé vulkanické horniny. Obvykle sto metrů široká řeka je náhle donucena „vejít se“ do 15 metrů, když protíná tvrdou vulkanickou římsu.

To způsobí stlačení obrovského objemu vody, takže každou vteřinu protéká roklinou až až 220 000 litrů vody. Ta padá přes útes do turbulentního bazénu o 11 metrů níž.

Vodopády ze všech stran

Lávka pro pěší přímo v horní části vodopádů staví návštěvníky do nejlepší pozice, aby se dostali do bezprostřední blízkosti a byli svědky monumentálního vodního představení. Hladina řeky nad vodopády je řízena mostem Control Gates BridgeVrata, která byla instalována v roce 1941, umožňují využití vody zadržené v jezeře Taupō k výrobě energie prostřednictvím devíti vodních elektráren Waikato River. Průtoky se zvyšují v závislosti na požadavcích na energii, což může změnit výšku vodopádů Huka ze sedmi na devět a půl metru.

Cesta k Huka Falls

  • Bezplatné parkoviště Huka Falls leží asi 1,6 kilometru severně od města Taupō.
  • Autobus z města Taupō jezdí několikrát denně po okruhu místních zajímavostí.
  • K vodopádům je možno dostat se i pěšky. Je to příjemná procházka pro celou rodinu. Začíná v lázeňském parkem v místech, kde je řeka stále klidná a široká. Prochází exotickými původními lesy. Cesta se klikatí podél břehů řeky Waikato a hluk vodopádů roste hlasitěji při každém zákrutu.

Kolem vodopádů je několik skvělých vyhlídkových míst, z nichž je možno potěšit se jejich plnou krásou a pořídit některé velmi působivé fotografie či kamerové záznamy. „Zde uvidíte jeden z největších přírodních divů světa v akci,“ píše novozélandský turistický průvodce. Tato trasa je určena pouze pro chodce.

Na horských kolech se od lázeňského parku k vodopádům Huka Falls turisté vydávají po cyklostezce.

Medová „speciálka“

Ani ne kilometr od Huka Falls, konkrétně na 38.6378383S, 176.0897975E, se nachází turisty oblíbený obchod, medařské centrum Huka Honey Hive.

Máme na skladě největší výběr řemeslných medových produktů Aotearoa,“ lákají provozovatelé. Náš nabízejí bezplatné ochutnávky medu, medoviny a likéru, prohlídky úlů,  interaktivní displeje. V Café Hive @ 65 si můžete pochutnat na lahodných gurmánských zmrzlinách, teplých a studených nápojích a velké řadě božských sladkých dobrot,“ připomínají i na svém webu hukahoneyhive.com.

V prodejně je možno nakoupit užitečné suvenýry, třeba med z květů manuky, který je velmi oblíbený.

Foto: (jez)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno