Domů Cestování Nový Zéland Ninety Mile Beach: Devadesáti mílová pláž na severu NZ

Ninety Mile Beach: Devadesáti mílová pláž na severu NZ

Světově nejznámější pláží na Novém Zélandu je Ninety Mile Beach. Pláž proslulá svou délkou, či velkolepými západy slunce je doslova rájem surfařů. Tento báječná pruh písku se táhne od Ahipary po Scott Point, pět kilometrů jižně od mysu Maria van Diemen. 

Ninety Mile Beach / Te-Oneroa-a-Tōhē

Ninety Mile Beach (oficiální název Te-Oneroa-a-Tōhē/Ninety Mile Beach) se nachází na severu západního pobřeží Severní ostrova Nového Zélandu.

Pláž ve skutečnosti není dlouhá 90 mil, ale i reálných 88 kilometrů (55 mil) je značná délka. Jižní konec pláže leží blízko výběžku Reef Point, západně od Ahipara Bay, poblíž Kaitaia. Odtud krátce zamíří na severovýchod a pak ubíhá na severozápad podél poloostrova Aupouri po většinu své délky. Končí u Scott Point, pět kilometrů jižně od Cape Maria van Diemen a asi deset kilometrů jižně od Cape Reinga.

  • Dlouhá a úzká pláž je lemována vysokými písečnými dunami a ohraničena hustým zeleným lesem Aupouri.

Dvě verze pověsti o mylném počítání

Proč se pláži říká „devadesáti mílová“, když měří sotva devadesát kilometrů? Existují dvě verze předávané legendy.

  1. V jedné se říká, že někdejší honáci hovězích stád měli spočítáno, že dobytek za jeden den přeženou na vzdálenost třiceti mil. A pláž stádo zdolalo za tři dny.
  2. Druhá verze je ke zvířatům laskavější. Praví se v ní, že třicet mil byla denní trasa zvládaná koněm, no a kůň pláž proběhl za tři dny.

V obou případech se jednalo o tři krát tři dny po třiceti mílích. Výpočty byly špatné, chovatelé svá zvířata přecenili. Ale název pláži – i legenda o něm – zůstaly.

Po pláži jen se svým 4 x 4

Pláž je oficiálně veřejná dálnice a používá se jako alternativa ke státní dálnici 1 severně od Kaitaia. I když hlavně pro turistické výlety, nebo když je hlavní silnice uzavřena kvůli sesuvům půdy nebo povodním.

Ninety Mile Beach a duny na Te Paki na severu jsou turistickou destinací. Pro bodyboarding využívané duny Te Paki budí dojem pouštní krajiny. Pro jízdní účely je pláž vhodná jedině pro vozidla s pohonem „na všechny čtyři“, a to pouze vozy vlastní. Půjčovny nedovolují provoz půjčovaných aut v písku. Cesta je pro vozy bezpečná jen v určitých časech přílivu a odlivu. Poznat půvab jízdy po pláži ovšem mohou turisté z výletních vyhlídkových autobusů z Kaitaia k mysu Reinga z Paihia. Jezdí denně.

  • V roce 1932 byla pláž používána jako přistávací dráha letecké poštovní služby mezi Austrálií a Novým Zélandem.

Cesta z Aucklandu do Kaitaia

Z Aucklandu je to pět hodin jízdy do osady Ahipara, která je nejsevernějším přístupovým bodem na 90 Mile Beach. Cestu lze nazvat jako scénickou.

Provede malebnými malými městy (Wellsford, Warkworth, Te Hana a Kaiwaka). Mnozí návštěvníci se zastaví ve Whangarei Falls, aby si protáhli nohy, nadýchali se čerstvého vzduchu a obdivovali vodopád. Cílovým městem je Kaitaia. Jsou v něm supermarkety, obchodní řetězce, restaurace a příležitosti k ubytování. Odtud se vychází za dobrodružstvím 90 Mile Beach.

  • Tento region nabízí jedny z nejlepších a nejrozmanitějších rybolovných oblastí v okrese. Každý rok na konci února nebo začátkem března se na pláži koná pětidenní rybářská soutěž zvaná Snapper Bonanaza.

Pískování: Svérázný regionální sport

Z vnitrozemí od pláže najdete obrovské písečné duny po mnohá staletí tvořené větrem. Je to neskutečná krajina – návštěvníci mají pocit, že byli přeneseni do středu saharské pouště. Tyto vysoké kopce písku jsou ideálním místem pro procvičování jedinečného a vzrušujícího sportu: pískování.

Pokud jste dost stateční, posaďte se nebo si lehněte na plastové sáně a sjíždějte písečné svahy. Je to skoro až návykové vzrušení – budete chtít znovu a znovu sklouznout dolů a získat sebevědomí a rychlost při každém sjezdu.

  • Je dobré přijít co nejdřív ráno, protože to je písek nejchladnější. Nutností je také hodně vody a opalovací krém s vysokým ochranným faktorem.

Cape Reinga: Místo setkání dvou moří

Cape Reinga se nachází na jednom konci 90 Mile Beach. Je to místo, kde se setkávají Tichý oceán a Tasmanské moře. V maorské kultuře opouští duše zemřelého Nový Zéland, aby se vrátily do svého duchovního domova. Název Reinga znamená „podsvětí“ a dalším maorským názvem pro toto místo je Te Rerenga Wairua, což znamená „skokové místo duchů“.

  • Z toho vyplývá, proč měla tato lokalita tak důležitý, posvátný význam. Člověk si to uvědomuje, když stojí na dramatickém místě a sledujete mocné proudy dvou moří, které víří a mísí se dohromady.
  • Mnoho návštěvníků kombinuje návštěvu 90 Mile Beach a výlet na Cape Reinga, a dále návštěvu lesa Puketi Kauri.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno