Domů Cestování Nový Zéland Auckland: Častokrát první setkání s Novým Zélandem

Auckland: Častokrát první setkání s Novým Zélandem

Auckland je největší město a metropolitní oblast Nového Zélandu. Leží na severu Severního ostrova a velmi často je Auckland první místo, kde se nohy turistů dotknou novozélandské půdy. Auckland je moderní kosmopolitní město, v níž žije víc než  1,65 milionu lidí, což je zhruba třetina celé populace Nového Zélandu. Jestli by někomu Auckland připomínal Los Angeles, není to náhoda: Obě města se vyvíjela ve stejné době a podle stejných urbanistických záměrů. Město Auckland je docela jiné než ostatní novozélandská města.

Panna, po které toužilo sto milenců

Maorský název Aucklandu zní Tāmaki Makaurau, což znamená Panna, po které toužilo sto milenců. Název vyplynul z historické skutečnosti, že se lokalita nachází na velmi cenném území: přírodní přístavy na straně Tichého oceánu (na východě) a Tasmanova moře (na západě), úrodní půda.

  • Oblast Aucklandu byla před více než 700 lety osídlena Māory různých kmenů.
  • Evropské osídlení začalo na počátku 18. století.

V současné době je Auckland největší město Nového Zélandu. Že není hlavním městem, působila jeho geografická poloha – sever Severního ostrova, doprava z ostatních číástí země a z Jižního ostrova by byla příliš komplikovaná. (I když se v roce 1840 Auckland na 25 let hlavním městem stal.)

Auckland je obklopen více než 50 ostrovy a 48 sopečnými kužely. Z pobřeží to je jen pár minut od středu města.

Dnes se město a předměstí rozkládají po velké městské oblasti, lemované na východě a na západě dvěma velkými přístavy (Waitemata a Manukau) a oceánem (Tichý oceán a Tasmanovo moře) za nimi. Mnohá předměstí byla kdysi samostatnými městy.

Podnebí Aucklandu

Auckland je v mírném klimatickém pásmu a nezažívá horké ani studené extrémy v žádném ročním období.

  1. Letní měsíce jsou od prosince do března. Slunce je během této doby velmi silné a je vhodné používat opalovací krém a zakrývat pokožku před dlouhodobou sluneční expozicí.
  2. Od dubna do června zde bývají nižší teploty a déšť na konci června, který přetrvává v zimě až do září a října.

Nejlepší čas na plážové koupání je od konce prosince do května.

Letiště v Aucklandu. „Do not touch, on loan from Middle Earth,“ je na cedulkách u plastik trpaslíků v letištní hale. (Plastiky jsou z polystyrénu.)

Letiště se vstupní karanténní kontrolou

Turisté se nejčastěji v Aucklandu ocitnou po příletu na NZ. Letiště v Aucklandu je největší v zemi. Přilétají sem linky z celého světa.

Turisté z naší země se na Nový Zéland dostávají většinou s dvěma přestupy:

  1. Z Prahy na některé velké evropské letiště,
  2. pak přestup v Asii,
  3. z Asie na Nový Zéland.

V některých případech může mít linka ještě navíc mezipřistání z technických důvodů (plánované).

Turisté musí být předem připraveni na to, že po příletu projdou přísnou karanténní kontrolou. Na NZ se nesmějí přivážet žádné potraviny, nanejvýš trvanlivého charakteru v neporušeném původním obalu, a ty musí být deklarovány. Na letišti v Aucklandu pracují na pachy vycvičení psi, a také biocitlivé rentgeny. Deklarovat se musí také veškeré venkovní vybavení (včetně turistických bot, stanů a potápěčského vybavení). Toto vybavení musí být čisté, aby se na NZ nezavlekla semena rostlin, plísně, bakterie.

  • Turisté by si před cestou na NZ měli zjistit podrobnosti na specializovaných webech.

Shuttle z letiště do města

Dobrý způsob, jak se dostat z letiště do města, jsou shuttle dodávky, které najíždějí přímo před letiště. Sdruží se několik zájemců, aby byla dodávka plná,  tím se sníží přepravní taxa. Výhodou je, že shuttle doveze přímo na určenou adresu – třeba před vchod do ubytovacího zařízení. Cenu znají pasažéři předem, všichni řidiči je dodržují přibližně stejné. Je-li shuttle obsazen, řidič turistu nasměruje k dalšímu.

  • Taxíky jsou drahé a autobus z letiště odveze na autobusovou zastávku, odkud je třeba ještě někam dojít. Proto jsou shuttle tak výhodné.
Auckland, hostel Surf ‚N‘ Snow Backpackers. Ve středu města, nedaleko autobusového stanoviště a dominantní věže. Čechy zde znají. Objednat lze přes ubytovací portál.

Novozélandské backpackery Čechy znají

Kdo z Česka jede na NZ a cestuje jenom s batohem, obvykle nehledá ubytování v Aucklendu s hotelu. Stačí mu hostel k prostému přespání, backpacker. Hostely v Aucklandu jsou dobře vybavené, čisté, prostorná společná kuchyně je samozřejmostí, s wifi bývají občas potíže, ale to bude na víc místech NZ. Češi nepůsobí na recepční nijak exoticky, na Nový Zéland jich jezdí relativně hodně a ubytování v backpackerech často volí.

  • Ubytování lze pohodlně (a s jistotou) objednat přes ubytovací portály už z domu. Shánět něco až na místě přidělá zbytečné starosti.

Na recepcích bývá obvykle i dost turistického a propagačního materiálu, podle nějž se dá ve městě dobře orientovat. Recepční také poradí, jak si pořídit a využívat permanentku na městskou dopravu.

Ceny a peníze

Jestliže je Aucland prvním místem, kde se příchozí seznamuje s realitami Nového Zélandu, překvapí ho vysoké ceny. Nejdřív to budou asi ceny za potraviny a jídla v restauracích.

  • Pro nenáročné turisty rada pro první „rozkoukání“: Nejlevněji se potraviny nakoupí v asijských obchodech, na druhém místě jsou super a hypermarkety. Dělají to tak i jiní cizinci, protože na NZ není draho jen pro české turisty.
  • Bankomaty pro výběry novozélandských dolarů jsou hojné v oblastech pro pěší a v nákupních centrech.
  • Většina maloobchodů a supermarketů přijímá kreditní karty.
  • Na trzích a v menších obchodech / prodejnách potravin se platí jen v hotovosti.
  • Na NZ se nesmlouvá.

Foto: (jez)

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno