Domů Cestování Nový Zéland Národní park Tongariro: Skoro „povinná“ návštěva

Národní park Tongariro: Skoro „povinná“ návštěva

Národní park Tongariro je jeden ze čtrnácti národních parků celého Nového Zélandu. Z nich byl vyhlášen jako první. Národní park Tongariro se rozkládá v geografickém středu Severního ostrova Nového Zélandu. Park je celoročně navštěvovaný turisty, sportovci, přírodovědci, fotografy a kameramany. Alespoň částečné poznání národního parku Tongariro patří k nepsaným „povinnostem“ každého návštěvníka Nového Zélandu. V parku jsou tři aktivní sopky a dvě hlavní lyžařská střediska.

Tongariro: Nejstarší národní park v zemi

Tongariro byl založen v roce 1887 a byl prvním národním parkem na Novém Zélandu a čtvrtým na světě. Leží jihozápadně od jezera Taupo a často se používá výrazu „v srdci Severního ostrova“. Od Aucklandu na sever to je 330 kilometrů, od Wellingtonu na jihu 320 kilometrů. Velká část z celkové rozlohy NPT 795,98 km2 se nachází v okrese Ruapehu (oblast Manawatu-Wanganui), severovýchod leží v Taupo (oblast Waikato nebo oblast Hawke’s Bay na severu).

V národním parku Tongariro (NPT) se rozkládají masivy tří aktivních sopek:

 1. Mount Ruapehu,
 2. Mount Ngauruhoe,
 3. Mount Tongariro.

Dále se v něm nachází rezervace Pihanga s jezerem Rotopounamu, vrchol Pihanga a masiv Kakaramea-Tihia.

 • Národní park Tongariro si James Jackson vybral pro natáčení klíčových scén trilogie LOTR. 

Poloha NP Tongariro

Národní park Tongariro je vymezen městy Turangi, National Park, Ohakune, Waiouru a Raetihi. Na území parku se nachází pouze obec Whakapapa, která ovšem slouží jen k ubytování turistů a sportovců.

Ve Whakapapa se kromě ubytovacích kapacit nachází návštěvnické centrum a dostatek parkovací plochy. Třebaže silnice vede až ke stanici lanové dráhy, turisté a lyžaři dál pokračují kyvadlovými autobusy.

 • Celoročně navštěvovaná Whakapapa je nejvýš položená vesnice v zemi.
 • Lanovka na 2797 metrů vysoký vrchol Mount Ruapehu vyveze do výšky 2020 metrů nad mořem.

Na Ruapehu přes dva tisíce lidí za hodinu

V roce 2019 započala rozsáhlá rekonstrukce lanovky. Nová vysokorychlostní Sky Waka bude vybavena 50 kabinami se sklem od podlahy ke stropu, vnitřními nosiči lyží a jednotlivými koženými sedadly. Rekonstrukce gondolové lanovky byla součástí sto milionové reinvestice veřejně prospěšné společnosti Ruapehu Alpine Lifts, která provozuje lyžařské oblasti Whakapapa a Tūroa na Mt. Ruapehu. Lanovka má přepravit přibližně 2400 lidí za hodinu. Z horní části Bruceské základny do kavárny Knoll Ridge by měla za pět minut překonat 1,8 kilometru.
Zdroj: www.rnz.co.nz, 4:09 pm on 20 May 2019.

Turistická informační kancelář ve Whakapapě

Hlavní činností, za kterou se návštěvníci do NPT vydávají, je pěší turistika (tramping). Zdatní se vydávají na trek přes hory od Mangatepopo Hut k jezeru Rotoaira. Asi nejobtížnější výstup do kráteru Ruapehu, odkud je nádherný výhled na kráterové jezero a většinu severního ostrova. V NPT je však mnoho jednodušších a kratších procházek, turistická informační kancelář ve Whakapapě poskytuje dobré mapy a průvodce. Nejpopulárnějším trekem v NPT je Torgariro Crossing.

 • V oblasti jsou pořádány také vyhlídkové lety nad třemi sopkami parku.

Zprávy o počasí se sledují pozorně

Národní park Tongariro nachází v mírném pásmu. Převládající západní větry shromažďují vodu nad Tasmanským mořem. Protože sopky NP Tongariro jsou prvními významnými vyvýšeninami, se kterými se tyto větry setkávají na Severním ostrově, prší zde téměř denně.

 • Ve Whakapapa (1119 metrů) činí průměrné roční srážka asi 2200 mm, v Ohakune (610 metrů) asi 1250 mm a ve vyšších nadmořských výškách, jako je vesnice Iwikau (1770 metrů), asi 4 900 mm.
 • V zimě je vrstva sněhu vysoká asi jeden a půl metrů.
 • Teploty se dramaticky liší, dokonce během jednoho dne.
 • Ve Whakapapě mohou po celý rok klesnout pod bod mrazu. Průměrná teplota je 13 °C, s maximem 25 °C v létě a minimem -10 °C v zimě.
 • V některých létech jsou vrcholy tří sopek pokryty sněhem.
 • Na vrcholu Ruapehu se každé léto nachází sněhová pole a vrchol je zaledněný.

Cesta do národního parku Tongariro

 • Nejbližší města k parku jsou National Park, Ohakune, Raetihi, Turangi a Waiouru. K nim se lze snadno dostat autem, protože leží na dálnicích obklopujících park.
 • Do Ohakune je možno dostat se vlakem, leží na hlavní trati mezi Wellingtonem a Aucklandem.
 • Nejbližší letiště je v Taupu, 50 km severně od Turangi.

Obce žijí převážně turismem

Whakapapa je díky kempu Department of Conservation (DOC) a hotelům včetně poněkud impozantního vypadajícího Grand Chateau Hotel dobrým místem k ubytování. Dalšími středisky jsou vesnice National Park, Ohakune a Waiouru, které se táhnou podél tzv. Pouštní silnice na jih. Turangi u břehu jezera Taupo je větší město s více obchody a možnostmi ubytování, ale je také dál od centra parku.

Počasí je zde celoročně nestálé

Počasí se zde mění velmi rychle. Dobré oblečení si vezměte i za slunečných dnů. Případy podchlazení špatně vybavených lidé, kteří se pokusili o trek, tu jsou poměrně častým jevem.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno