Parkinsonova choroba: Příznaky, léčba

Parkinsonovou chorobou trpí čím dál více lidí. Proto se vám může stát, že se tato nemoc začne projevovat i ve vašem rodinném kruhu. Také z toho důvodu byste si měli přečíst tento článek.

Parkinsonova choroba je degenerativní onemocnění nervového systému. Konkrétně způsobuje úbytek nervových buněk ve střední části mozku. Jedná se o buňky, které produkují dopamin a jejich postižení tak snižuje přenos signálů mezi nervovými buňkami. Důsledkem je ztráta kontroly nad koordinací pohybů, svalů a z toho důvodu nemoc provázejí automatické pohyby bez možnosti je ovládat.

Nejčastěji se rozvíjí ve starším věku, přibližně od šedesáti let výše. Současně statistiky ukazují, že se věková hranice snižuje a výjimkou nejsou ani třicátníci a čtyřicátníci. Parkinsonova choroba je zatím bohužel neléčitelná, ale pokud se podchytí včas, může se její rozvoj výrazně zabrzdit.

Příčiny vzniku Parkinsonovy choroby

Ačkoliv její příčiny nejsou doposud známé, tak existuje okruh témat, které se s jejím vznikem dává do souvislosti. Jedná se o virovou infekci mozku, užívání drog a toxických látek, dlouhodobé vystavení herbicidům, opakované zhmožděniny hlavy a dlouhodobé užívání některých antipsychotik.

Příznaky Parkinsonovy choroby

  • třes a chvění končetin
  • pomalá a šouravá chůze
  • ztuhlost svalů
  • zácpa
  • močová inkontinence
  • problémy s artikulací
  • zmatenost
  • úzkost
  • demence
  • deprese
  • poruchy rovnováhy a pády

Diagnostika Parkinsonovy choroby

Parkinsonovu chorobu není snadné diagnostikovat, protože k tomu neexistuje žádný jasný postup. V podstatě se nejdříve vyloučí ostatní možná onemocnění, která mají podobné příznaky a teprve pak je zřejmé, že se jedná o tuto nemoc.

Mezi vyšetřovací metody patří odběr krve, ultrazvuk krčních cév, CT vyšetření mozku, EEG – elektroencefalografie a nukleární magnetická rezonance – NMR.

Léčba Parkinsonovy choroby

Jak již bylo řečeno, současná medicína pouze zpomaluje rozvoj tohoto onemocnění. Nejčastějším způsobem je podávání různých léků, které mají za úkol chránit nervové buňky a přenos signálu, jakož i zvyšují tvorbu dopaminu.

V pokročilých případech se můžou chirugicky implantovat elektrody, které mozek stimulují. Druhou možností je pallidotomie, která se pokouší zlepšit stav poškozené tkáně bledého jádra v mozku.

Součástí léčby by mělo být trénování mozku. Vhodné je luštění křížovek, sudoku nebo učení se nových věcí včetně cizích jazyků. Důležitý je pravidelný pohyb každý den. Nejvíce se doporučuje chůze. Postižený se nesmí přetěžovat, protože přílišná námaha mu může zvyšovat stres a vnitřní nepohodu, které naopak nemoc zhoršují. Z toho také vyplývá doporučení nerozčilovat se a mít optimistický přístup k životu.

Ve stravování by měly převládat uhlovodanové potraviny nad bílkovinovými. Důležité je konzumovat ovoce a zeleninu, které obsahují vitaminy B6, C a E.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno