Vlakem do Estonska

Estonsko je jednou ze tří pobaltských republik, které se nám Čechům většinou slívají v jeden celek. Při pohledu na mapu je Estonsko tou nejsevernější z nich, která na jihu sousedí s Lotyšskem a na východě s Ruskem. Přes moře na severu je dalším nejbližším sousedem Finsko. Vydat se tam autem už není neobvyklé, vlakem je to poněkud dobrodružnější, ale jde to také, i když někdy budete muset zkombinovat vlak s autobusem.

Estonsko

Železnice v Estonsku

Síť železničních tratí v zemi není příliš rozsáhlá, veřejné tratě měří celkem necelých 1 500 km. Pro srovnání u nás byla délka tratí k 31. 12. 2022 9 355 km. Velmi malý je také počet elektrifikovaných tratí, poslední dostupný údaj je z roku 2020, a to pouhých 144 km, ale na elektrifikace dále pokračuje. Jen kolem 100 km tratí je dvojkolejných. Z toho vyplývá, že také provoz na železničních tratích je v Estonsku mnohem menší než u nás. Základním problém při dopravě nejen do Estonska, ale i dalších pobaltských zemí je, že mají jiný rozchod než v EU. Zatímco u nás je rozchod 1435 mm, v Pobaltí je rozchod 1520 nebo 1524 mm.

Většinu železniční sítě pro osobní přepravu vlastní Eesti Raudtee, menší část regionálních tratí společnost Edelaraudtee. Počítejte ale s tím, že vlakem se nedostanete všude, protože část tratí končí v určitém městě a dál žádné železniční spojení není. Železnice nevedou ani více než 2 tisíce ostrovů v Baltském moři, které jsou součástí estonského území. Tam se dá ale dostat z několika přístavů napojených na železnici, například z Tallinu, dále z Muuga v jeho blízkosti nebo na severovýchodě země ležícího města Sillamäe.

Mezinárodní přeprava

Estonská železnice je propojená pouze s Ruskem a Lotyšskem. Vzhledem k válce na Ukrajině ale byla přeshraniční železniční doprava mezi Estonskem a Ruskem zastavena a její obnovení se v nejbližší době nedá očekávat. Jediná cesta vlakem do Estonska tak vede přes hraniční město Valga na jihu Estonska. V Lotyšsku je město pojmenováno Valka a trať dál pokračuje přes města Valmiera a Sigulda až do Rigy.

Domácí přepravci

Pozastavenou dopravu do Ruska provozovala společnost Go Rail. Na jejich webu je informace, že přeprava osob na trati Tallin – Moskva je dočasně přerušena.

Veškeré ostatní osobní železniční linky provozuje společnost Elron. Nejhustší je doprava v okolí Tallinu, kde příměstské vlaky fungují podobně jako v okolí Prahy a jezdí v pracovní dny v krátkých, maximálně půlhodinových intervalech. Společnost nakoupila moderní nízkopodlažní vlakové jednotky, vybavené klimatizací, wifi připojením a elektrickými zásuvkami, které jezdí na elektrifikovaných i ostatních tratích. Poznáte je podle oranžové barvy. Postupně jsou vybavovány i automaty na jízdenky a občerstvení.

V Estonsku nejsou vlakové třídy, můžete si koupit buď běžné jízdenky do zastávkových vlaků, nebo jízdenky do zrychlených vlaků, které staví v méně stanicích a jsou označeny jako Ekspress. Pozor, oba typy vlaků jsou obsluhovány stejnými soupravami, zrychlení je tak jen v tom, že vlak staví v méně zastávkách. Jízdenky jsou do nich o něco dražší.

Přímé spojení neexistuje

Připravte se na to, že žádné přímé pohodlné spojení z Česka do Estonska nenajdete. Naopak, budete muset několikrát přestupovat, a ne vždy bude přestup navazující. Vlakové spojení přes Bělorusko se občanům Evropské unie nedoporučuje stejně jako přes Rusko. Proto v podstatě jedinou cestou od nás do Pobaltí je přes Polsko.

Jenom vlak nejede

Pokud chcete použít převážně vlak, můžete se vydat z Prahy do Tallinu následovně (vzorová cesta je vyhledána s odjezdem v pondělí 31. 7. 2023, jiné dny v týdnu se může lišit):

  • Odjezd z Praha hl.n. 15 hod. vlakem SC 515 Pendolino – příjezd do Bohumína 20.53 hod.
  • Odjezd ze stanice Bohumín 21.27 hod. vlakem IC 100 Moravia – příjezd do města Katovice ve 23.02 hod.
  • Odjezd Katovice 2.38 hod. vlakem TLK 61190 Karkonosze – příjezd do stanice Varšava Centralna v 5.56 hod.
  • Odjezd Varšava Centralna v 7.38 hod. vlakem IC 144 Hancza – příjezd do stanice Moskava ve 14.41 hod.
  • Odjezd ze stanice Moskava v 15.05 hod. vlakem R135 – příjezd do Vilniusu 17.34 hod.

Vlakové spojení z Vilniusu, ani na trase vlaku R135 ležícího Kaunasu se mi nepodařilo najít. Z obou měst se ale dá do Rigy dojet celkem pohodlně autobusem. Pro náš termín ale poslední linka z Kaunasu odjíždí ještě před příjezdem vlaku, proto je nutné jet až do Vilniusu. Autobusové nádraží je do pěti minut chůze od vlakového. Pokud váš vlak přijede na čas, stihnete autobus v 18.00 hod.

  • Odjezd Vilnius, Autobusų Stotis (adresa Sodų g. 22) 8. v 18.00 hod. – příjezd Riga 21.55 hod.

Tady si zajistěte nocleh, protože vlak jede až další den, a to na hranice do města Valga.

  • Odjezd 2. 8. z Rigy v 10.46 hod. vlakem číslo 874 – příjezd do města Valga ve 13.42 hod.
  • Odjezd Valga v 17.41 hod. vlakem číslo 337 – příjezd do města Tartu v 18.57 hod.
  • Odjezd Tartu v 19.07 hod. zrychleným vlakem číslo 337/63 – příjezd Tallin ve 21.13 hod.

Pokud byste vlak v 19.07 nestihli, další zastávkový č. 217 jede z Tartu ve 20.25 hod. a v Tallinu budete ve 22.54 hod.

Další kombinace s autobusem

Cestu si můžete zkrátit, pokud použijete přímou autobusovou linku z Rigy. Těch jezdí více než 20 denně a cesta trvá od 4 do 4,5 hodiny. Pokud byste do Rigy dostali výše popsaným vlakem, nemuseli byste tam nocovat, ale jet nočním autobusem bez přestupů až do Tallinu.

Odjezd je vždy ze stanice Rīgas Starptautiskā Autoosta ve 2.35 hod., ale cíl si můžete v Tallinu vybrat podle toho, kde budete bydlet, a to buď do Tallinna Bussijaam (autobusové nádraží ve čtvrti Juhkentali), nebo jet na zastávku Pärnu mnt / Saagi (Vana-Pääsküla) na jihozápadním předměstí Tallinu. Linka jede částečně trajektem přes moře.

Pár rad nakonec

Autobusem se do jet také z Varšavy do Kaunasu, ale je třeba prověřit konkrétní spojení, zda si tím cestu zjednodušíte a zrychlíte. Otázkou tedy je, zda si kupovat jízdenky předem, ale protože v autobusech i vlacích je obvykle wifi i nabíjení, můžete si jízdenky kupovat online i během cesty podle toho, jak se bude cesta vyvíjet. Každopádně si připravte několik tisíc korun na jednu cestu, spíše malé zavazadlo, aby se vám dobře přestupovalo a také pevné nervy, protože jakékoli zpoždění může znamenat i zdržení o půl dne či více. Na druhou stranu může taková cesta být sama o sobě cestovním dobrodružstvím. A když si ji rozdělíte na úseky s noclehem po cestě, poznáte nejen Estonsko, ale i další pobaltské země.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno