Z Jeseníků do Rychlebských hor

Dvoudenní výlet s jedním bivakem je  „ochutnávkou“ turistiky v tak trochu pozapomenutých Rychlebských horách. Protože je rychlebská turistika trochu náročnější, je první den „ostřejší“, druhý již odpočinkový, poznávací. Výlet začínáJeseníkách v Ramzové, končí v Žulové pod Rychlebskými horami. Celkem čítá asi 24 kilometry. Cestu zvládnou i zdatné starší děti, ale není vhodná pro lidi s pohybovými potížemi. Naopak: velmi zdatní turisté trasu projdou za jeden den.

Rychleby, zapomínané hraniční pohoří

Rychlebské hory, někdy označované jako „nejopuštěnější pohoří České republiky“, se nacházejí se v Javornickém výběžku, severozápadně od města Jeseníku. „Pohoří se táhne mezi Bílou Vodou v samé špici výběžku a Ostružnou na jihu v délce 30 km. Je hraničním pohořím jednak mezi Českem a Polskem a zároveň i mezi historickými zeměmi Slezskem a Kladskem,“ tak jsou Rychleby stručně charakterizovány v české verzi Wikipedie. Výlet, při kterém se turisté přejdou z Jeseníků do Rychleb začíná ve známém jesenickém středisku Ramzové.

Jak se přiblížit k horám

Nejpraktičtější spojení do Ramzové je vlakem. A to v případě, že:

  1. turisté jsou na dovolené v některé jesenické destinací,
  2. anebo se vydají na třeba víkendovou túru z jiné části republiky.

Ideální spojení je například z Brna – do Jeseníků jezdí přímý vlak. Lze do něj nastoupit také v Olomouci nebo v Zábřehu, kde z hlavní trati odbočuje na Hanušovice.

  • Právě nutnost dopravy do Ramzové většinou zpozdí nástup. Proto je výlet rozložen do dvou dní.
  • Upozornění: Po trase není žádná restaurace ani obchod. Veškeré jídlo a pití (případně i potřeby k bivakování) si turisté musejí nést s sebou.
Rychleby, Smrk nejvyšší bod pohoří (1127 m.n.m.)

Na nejvyšší rychlebský vrchol

V zastávce Ramzová turisté vystoupí a vydají se po červené značce mírně vzhůru vlevo z rozcestníku Větrolam. Tam odbočí na červenou značku místního značené (diagonálně rozdělený červeno-bílý čtverec). Zpočátku se proplétá kolem rekreačního zařízení (velká budova vpravo), ale pak po okraji lesa stoupá do volné přírody k rozcestníku Klín. Pokračuje dál vzhůru na vrchol na nejvyšší bod Rychlebských hor – Smrk (1127 m. n.m.).

Rychleby, Smrk-hraničník

Odpočinek až na „hraničníku“

Na Smrku je vhodné jen se vyfotit, ale nezastavovat. Jen o pár set metrů dál je odpočinkové místo Smrk-hraničník. Zde je možno nasvačit se a trochu vydechnout.

  • Na tomto „pěticestí“ je také možno cíl výletu změnit a po modré se vrátit zpět do Ramzové.

Ale my z Hraničníku pokračujeme po žluté značce. Kopírující státní hranici s Polskem. Příštím cílem je vrch Kovadlina (989 m.n.m.). Sběratele turistických razítek potěší, že je jím Kovadlina opatřena.

Rychleby, Kovadlina, polská schránka s turistickým razítkem

Vzhůru mezi skalisky

Poslední úsek prvního dne vede do sedla Pekla. V jedné části cesta vede mezi skalními útvary. Úsek sice vyhlíží velmi „rozervaně“, ale je překvapivě schůdný (pro zdravé chodce). Sedlo Peklo je dostatečně široké a rovné, jako stvořené pro skromný bivak (na polské straně hranice).

Druhý den je odpočinkový

Druhý den ráno se turisté vydají dolů po modré. První zastávka asi bude u studánky, kde lze (šetrně k přírodě!) provést „jakous-takous“ ranní hygienu. Na rozcestníku Pramen Peklo jsou dvě možnosti.

  1. První z nich je pokračovat po turistické modré turistické, která je poměrně příkrá.
  2. Pohodlnější možnost je vydat se po modré cyklostezce a od rozcestníku Pod Kovadlinou se dál držet bílé cyklistické.

Stříbrným údolím k vodopádům

Nelze zabloudit, je to intuitivní směr po pohodlné široké svozové cestě do Stříbrného údolí. V místě „vracečky“ stojí malá chatka. Majitelé by se jistě nezlobili, když by se dozvěděli, že u jejich venkovního stolku posnídali zodpovědní turisté.

Pohodlným “šťavnatým“ údolím turisté míří k vodopádům Stříbrného potoka, někdy značeným jako Nýzerovské vodopády. Cestou se mohou těšit z opravdu čisté přírody z rozmanitou flórou. Dokonce ani kůrovec se zde ještě nezabydlel. Hranice čistoty leží až u vodopádů.

„Co s odpadem? Šup s ním na zem…“

Vodopády Stříbrného potoka jsou překrásné, ale – bohužel – pěšky dosažitelné od místa parkování. Že se jedná o oblíbené výletní místo „pro celou rodinu“ se pozná podle roztroušeného odpadu:

  • nedopalky cigaret,
  • prázdné plastové láhve,
  • poztrácené dudlíky,
  • odložené dětské pleny…

Pro objektivní hodnocení je však třeba konstatovat, že ani správci místa moc o čistotu nedbají – nikde žádné odpadkové koše.

Zajímavá vodní stavba a nečekané muzeum

Od Nýznerovských vodopádů to je už asi jen čest kilometrů do Žulové. Po cestě je možno prohlédnout si zajímavou vodní stavbu (přehradní hráz) na Stříbrném potoce a nové muzeum Skorošice (exponáty z oblasti historie regionálních řemesel, geologie, fauny a flóry.) V Nýznerově je také restaurace.

Cílová Žulová je městečko s autobusovým a vlakovým nádražím. Čekání na spoj domů si lze zkrátit v několika restauracích. Při odjezdu vlakem turisté volí směr Lipová-Lázně, kde se přestupuje na již známou trať do Zábřehu. Ze Zábřehu jezdí co chvíli rychlíky na Českou Třebovou a Prahu nebo na Olomouc a Ostravu.

Foto: (jez)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno