Zablokovaná hrudní páteř

Hrudní páteř tvoří pouze dvanáct na sebe navazujících páteřních obratlů. Oproti hrudní  nebo bederní páteři se vám může zdát méně namáhaná. Přesto dochází dnes a denně k takzvanému zablokování hrudní páteře. Jak poznáte příznaky a jak se s tímto zdravotním neduhem nejlépe vyrovnáte? Čtěte dál a dozvíte se více o příčinách i léčbě tohoto problému.

Příznaky zablokování hrudní páteře

Mezi hlavní příznak patří bolest. Ta se nejčastěji vyskytuje v oblasti spoje prvního hrudního a posledního Fotka rentgenu hrudní páteře krčního obratle. Dále pak v části, kde se spojuje poslední hrudní obratel a první bederní.

Pacienta trápí mnohdy až urputná bolest, která vystřeluje do hrudníku a do celých zad. Je-li páteř zablokokáva nešikovně, nevyhnete se ani problémům s obyčejným sezením, stáním nebo chozením. Bolest vám jednoduše nedovolí vylézt z domu a provádět i ty nejjednodušší činnosti.

Příčiny blokace hrudní páteře

Tento zdravotní neduh často otravuje život matkám po porodu. Samotné těhotenství sice namáhá především bederní páteř, ale následné mateřství nikoliv. Narodí-li se ženě dítě, které většinu času pláče a vynucuje si nošení, je i hrudní páteř ohrožena.

Maminky se snaží jejich plačící miminka utěšit a to i za cenu vlastního nepohodlí. Páteř je oslabená a neustálým zatěžováním a nevhodným držením těla pak může dojít k jejímu zablokování.

K blokoci dochází i v případech, kdy lidé pracují dlouhodobě v zaměstnání, které nadměrně namáhá oblast hrudní páteře. Máme teď na mysli práci na továrních linkách, ve skladech a tak podobně. V těchto případech může indispozice znamenat i několikatýdenní neschopenku v práci.

Někdy stačí, když je páteř oslabená špatným držením těla. Navíc v dnešní době lidé zrovna nedbají na posilování svalů kolem páteřních obratlů. To má společně se sedavým způsobem života za následek bolavé vstávání a zoufalé návštěvy ortopedických ordinací.

První pomoc i dlouhodobé řešení

Jakmile se vám zablokuje krční, bederní nebo hrudní páteř, postupujte zvláště opatrně. Páteř máte přeci jenom jen jednu a nechcete se vlastní zbrklostí dopracovat až k prasklé páteřní ploténce.

Jako první pomoc si naordinujte klid na lůžku. Ležte tak, pokud je to možné, aby vás záda moc nebolela. Na místo, odkud vystřeluje bolest do zad a hrudníku, přikládejte suché teplo. To může být například nahřátý ručník nebo infralampa.

Nesnažte se tělo zbytečně rychle rozhýbat. Nikdy nevíte, zda jste si nevyhodili ploténku. Raději si zajděte k lékaři, který vás pro jistotu pošle na rentgenové vyšetření. Bude-li se jednat o pouhou blokaci, může vám lékař předepsat léky na uvolnění svalů a nervů kolem páteře. Připravte se také na rehabilitace, které mohou trvat i několik týdnů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno