ZÁKLADY FLORBALOVÉHO TRÉNINKU – ČÁST 12. – ZÁVĚREM

V předchozích 11 dílech jsme si krok za krokem ukázali, „jak na to“. Od naprostých základů, které zvládnou i elévové, až po složitější činnosti, mezi něž řadíme např. systémy…..

Doufám, že moje rady a určité zkušenosti z praxe aspoň někomu pomohly. I kdyby se jednalo jen o jednoho jediného člověka, můžu říct, že moje práce nebyla zbytečná. Ale je nutné si uvědomit, že informace, které jsem se vám snažil srozumitelnou a stručnou formou podat, jsou velice okleštěné. Ano, postačí vám nejspíš na trénování elévů, snad i žáků nebo nižších mužských soutěží… Není to však pro někoho málo? Věřím, že se mi podařilo přesvědčit skupinku lidí, aby se přihlásila do trenérského školení, které vedou skuteční profesionálové se vším všudy. Školení probíhá na FTVS v Praze, ale i v dalších městech ČR, v závislosti na ročním období, resp. vypsání kurzů. Školení probíhá ve dvou etapách (alespoň licence C, na níž budete začínat) a dá se říct, že je v podstatě nutností pro trénování jakékoliv soutěže. Ne, nevymýšlím si. Tendence (dle mého názoru velice správná) českého florbalu vede k profesionálnějšímu a kvalitnějšímu vedení nejen seniorských družstev. Zapracovat na kvalitě bychom měli, jak už jsem předesílal dříve, hlavně v mládežnických kategoriích. Proto to všechno otravné papírování, neustálá školení a pokutování ze strany Čfbu. Tuhle snahu kluby ocení až časem… Proto byste v případě možnosti měli investovat dva tisíce korun na něco, v čem rozhodně neprohloupíte. Krom prohloubení florbalových znalostí si osvěžíte biologii atd. ze středních škol, zopakujete si zdravovědu a dozvíte se spoustu zajímavostí o všem, co s florbalem úzce souvisí. Prostě a jasně – v každém klubu by měl být aspoň jeden proškolený trenér.

Pokud máte zájem o samostudium a vlastní vzdělávání se, resp. nápady na nová cvičení a obohacení fantazie, přikládám odkazy na několik zajímavých a důležitých webů. Snad vám přijdou vhod.

http://www.cfbu.cz/ – Česká florbalová unie – hlavní orgán českého florbalu, spravuje všechny soutěže, hráče, rozhodčí….

http://www.floorball.org/ – IFF (international floorball federation) – Mezinárodní florbalová federace (pouze anglicky)

http://windows3.salibandy.net/Materiaalit/teamtactics_www.pdf – Florbalová taktika, trénink (nutný Adobe Acrobat, v angličtině)

http://windows3.salibandy.net/Materiaalit/special_situations&Goalkeeping.pdf – viz výše (další část)

http://windows3.salibandy.net/Materiaalit/special_situations&Goalkeeping.pdf – trénink německy

http://www.florbal-hokejbal.sk/clanek/31/Jak-vybrat-florbalku.htm – výběr florbalové hole (převodní tabulka výška/délka hole)

Florbalová literatura

Florbal (Zdeněk Skružný a kol.) -„Autoři, přední florbaloví trenéři a specialisté, posbírali na základě svých zkušeností mnoho zajímavých rad, cvičení a her pro nácvik techniky hráčů v poli i brankáře a pro zvládnutí herních kombinací i systémů…..“ – cca 120 Kč

Florbal – učebnice nejen pro trenéry (Roman Karczmarcyk) – „…Aby však mladí hráči podávali při hře ty nejlepší výkony, musí se pravidelně věnovat kvalitní přípravě pod vedením zkušeného trenéra, který pak může v této knize nalézt cenné podklady pro efektivní vedení mužstva (coaching),….. “ – cca 140 Kč

———————————–

Je čas přestat filozofovat, teoretizovat a pustit se do praxe! Přeju vám hodně štěstí, ať už jste hráči či trenéři, spoustu výborných sportovních výkonů a výsledků a hlavně chuť a lásku k florbalu. Ke sportu, který není zkažen penězi, který se dělá pro radost ze hry a z dobře vykonané práce. Ke sportu budoucnosti!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno