ZÁKLADY FLORBALOVÉHO TRÉNINKU – ČÁST 9. – NÁCVIK HERNÍCH SITUACÍ

Dnes si ukážeme několik praktických cvičení na trénink herních situací v různých modifikacích. Najdeme zde situace s vyrovnaným počtem hráčů (1/1), ale i situace přesilové, které je nutné trénovat jak v obranné fázi, tak směrem dopředu. Je velice důležité naučit se využívat „brejkových“ situací čili prostě klasicky přečíslení. Většina florbalových branek padá právě buď po individuálních chybách (chybná rozehra…), nebo následkem využití propadu v defenzivě. My si názorně ukážeme, jak dané situace řešit.

1 – „dva – jedna“

Základní postavení je do trojúhelníku. Na polovinu přesně doprostřed se postaví hráči – obránci, do rohů u branky si stoupnou útočníci. Míčky mají útočníci v rozích, beci jsou bez balónků. První přihrává útočník, po jehož přihrávce bude moct střílet obránce po ruce. Tj. podle obrázku 1 musí být obránce levák (první je silná červená). Bek okamžitě střílí a přesouvá se ihned na pozici bránícího hráče, takže se musí otočit. Mezitím si útočníci vymění míček, který jako první nahrává druhý útočník, tj. ten, který nenahrával na obránce. Na polovině se překříží, vymění si balónek a jedou klasické přečíslení na obránce. Cílem cvičení je přesnost přihrávek (jak přihrávky na obránce, tak následných náher při souhře), situace by měla být zakončena střelou na branku. Často však vídáme rány zcela mimo, překombinované situace končící v rohu nebo „bombu“ do obránce! Uvědomte si, že pokud tohle cvičení používáte jako předzápasovou rozcvičku, což se většinou dělá, tak svého spoluhráče a kamaráda akorát bolestivě zraňujete! Stejně tak nestřílet z metru na brankáře golfem! Berte ohled na ostatní…

2 – 2/1 v nejjednodušším provedení

Hráči utvoří 4 skupinky. Na polovinu hřiště se postaví útočníci, nemají míčky. Na brankové čáře stojí obránci, rovněž dvě skupiny. První obránce nahrává míček křižně útočníkovi, jenž pálí z první. Druhý bek nahrává křižně na posledního ze čtveřice na polovině, který si přihraje míček s kolegou v útoku a jdou dva na jednoho obránce. Jako bek se proti nim staví první obránce, který nahrával. Zbytek viz první cvičení. Hráči by se měli točit po či proti směru hodinových ručiček, aby nedocházelo ke zbytečnému zdržování. Navíc tím minimalizujete možnost, že v jednom „týmu“ najednou zůstane jeden hráč a jinde jich bude pět.

3 – 3/2

Na tohle cvičení je třeba celé hřiště. Vzhledem k velké koncentraci hráčů na ploše je to nezbytnost, jinak cvičení ztrácí smysl. Na jednu polovinu si stoupnou do dvou skupinek obránci. Na druhou tři skupiny útočníků, přičemž centři stojí prakticky u branky. Balónky mají útočníci, obvykle centr. Přihraje míček na jedno z křídel, tím zahájí situaci. Obránci se vysouvají směrem k polovině, útočníci mají svoji polovinu pro nahrávky a případné překřížení. V okamžiku přechodu přes polovinu svádí souboj v situaci tři na dva, kdy by se po zisku míčku obráncem mělo přerušovat. Hráči odejdou z plochy a zařadí se zpět. Důležité je hráče popohánět, jinak se budete zbytečně zdržovat. Doporučuju také užít formu motivace, tj. za vystřelení mimo branku nebo nevýstřel udělit třeba deset kliků.

4 – Souboj jedna/jedna

Na polovinu se postaví dvě skupiny obránců, stojí skoro vedle sebe, jedna čelem doprava, druhá doleva. V rozích stojí úhlopříčně útočníci. Ve stejný okamžik!! (nutno domluvit před začátkem, jestli budete pískat, tleskat, volat nebo se prostě hráči sami domluví např. mávnutím) přihrávají útočníci z rohů, kde mají míčky, balónek na polovinu na obránce. Ten ho vrací do běhu stejnému útočníkovi a okamžitě se přesouvá na druhou stranu svojí poloviny, kde se proti němu rozbíhá útočník z opačného rohu. Svádí souboj jeden na jednoho… Hráči se řadí do opačného družstva svého postu, tj. útočník jde do druhého rohu, nikoli na půlku. Posty se vymění po chvilce. Opravdu zdůrazňuju důležitost včasnosti a signalizace, neboť obránce se jinak nemá šanci přemístit a cvičení ztrácí smysl!

Pozn.: Ačkoliv jsem v popisech užíval výrazy útočník a obránce, hráče důsledně střídejte! Striktní dodržování postů si nechte na rozcvičku či poslední trénink před zápasem, do té doby hráče točte. Musí si uvědomit, že i útočník musí bránit, stejně tak, že bek se rovněž může zapojit aktivně do útoku a nemusí jen stát na svojí polovině a koukat!


Projděte si předchoží díly seriálu o florbalovém tréninku . Můžete začít prvním díllem seriálu s názvem  Základy florbalového tréninku – část 1. – Než začneme…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno