ZÁKLADY FLORBALOVÉHO TRÉNINKU – ČÁST 6. – SYSTEMATIKA TRÉNINKU

V dnešním díle našeho florbalového pořadu si povíme o tom, jak správně rozčlenit trénink a co do něj zakomponovat. Nabídnu vám určitou univerzální alternativu pro všechny věkové kategorie, proto je třeba si ji případně upravit podle věku vašich svěřenců/svěřenkyň. A hlavně – snažím se nabídnout pouze návod. Je jen na vás, jak si plán pozměníte. Pozn.: Dnešní „trénink“ bude trvat hodinu a půl, podle toho budeme organizovat tréninkovou jednotku. Pohybujeme se někde v polovině sezóny.

Začít bychom měli nějakou zahřívací aktivitou, ideální hra na babu nebo něco podobného, více jsem se tomu věnoval ve druhém díle, kde máte i popsanou rozcvičku. Tyhle dvě aktivity by měly bezpodmínečně zahajovat vaše tréninkové jednotky, a to ať už se chystáte na cokoliv. Jak v případě fyzického tréninku, tak v případě taktického či technického. Důležité je podle toho i zohlednit cvičení při rozcvičce, maximálně protáhnout dané partie, aby nedošlo ke zranění! Děti mají tendence rozcvičku „odfláknout“, proto je na vás, abyste pohlídali, že ji provedou precizně. Jinak ztrácí smysl. Zahřátí svalů a rozcvičce věnujme tak čtvrt hodiny, poté můžeme přejít dál. (Doporučuji, abyste si dali sraz cca 15 minut před tréninkem, a to jak z důvodu taktiky, tak z důvodu rozcvičení, takhle si dost výrazně zkracujete tréninkovou jednotku!)

Po rozcvičce by mělo přijít zhruba desetiminutové „dostání se do tempa“. Do téhle fáze tréninku patří klasická střelba z půlkruhu na rozchytání gólmana, populární „rohy“ nebo „proudovky“.

Dalším bodem programu jsou cvičení vyžadující myšlení i fyzickou zdatnost. Sem patří sprinty, cvičení na výbušnost na krátkou vzdálenost, ale i nácvik nových cvičení. Je potřeba maximální koncentrace! Věnujme jí kolem deseti až patnácti minut. Při nácviku nových cvičení je důležitá vaše trpělivost, a to hlavně u menších dětí, někomu prostě trvá déle, než si cvičení osvojí a zafixuje. Proto hráče trestejte jen v případě, že cvičení schválně zpomalují, nesnaží se jej pochopit nebo se při vysvětlování vybavují.

Přichází na řadu hlavní část tréninku. Do ní patří již zažitá cvičení, při kterých vyžadujte preciznost a plynulost. Právě teď by měli hráči ukázat, co v nich je a jejich snaha by se měla projevit v nominaci na utkání. Ovšem uvědomte si, že jsme jenom lidi, proto pokud někomu nesedne střela, neznamená to, že střílet neumí nebo že to tak je schválně. A jistě znáte i svůj „den blbec“, kdy zkazíte, na co sáhnete. Proto buďte trpěliví, avšak přísní!

Máme za sebou kolem padesáti minut tréninku a přichází čas na vytrvalostní soutěže. Buď zvolíte cvičení vyloženě běžecká, při nichž byste měli hlídat nasazení – ideální např. dva zástupy hráčů na polovinách, běhá se kolem dokola hřiště, vítězí družstvo, které se dřív celé prostřídá a doběhne – možností je i kombinace s florbalkou, kdy hráči chodí s míčkem, na písknutí zrychlují, případně dělají kliky, dřepy, otočky… Ve vytrvalostní části je o výdrž, hlavní je udržování tempa.

Nacházíme se zhruba dvacet pět minut před koncem, teď by měla přijít zasloužená odměna – hra. Především u dětí je důležitá. Těžko budete desetiletým dítkům vysvětlovat, že bez tréninku to nejde a hru si zkusí příští trénink. Podřiďte svůj tréninkový plán tomuhle bodu, pro děti klíčovému. Je zde i možnost pozitivní motivace, kdy dětem za precizně odvedenou práci při cvičeních (nebo i snahu, i ta se cení!!!!) slíbíte (a splníte!), že si zahrají třeba o pět deset minut víc. Hru se snažte organizovat, tudíž pískat, hrát podle pravidel, určit pětky, které spolu můžou hrát v zápaseNejvětší chybou je neustálé rotování sestavy! Toho se snažte vyvarovat. Zároveň doporučuji sem tam přerušit hru s upozorněním, aby hráči zůstali nehybně stát a vysvětlit jim chybu, které se dopustili. V klidu, bez emocí, rychle.

Na úplném konci tréninku je opět potřeba strečink (kvůli regeneraci svalů), po něm se snažte vést hráče k tomu, aby používali sprchu. U malých dětí to nebývá zvykem, ale i ta slouží k regeneraci, krom toho má samozřejmě hygienický smysl.

V příštím díle vám předvedu osvědčené typy cvičení, které se dají různě modifikovat – vše na obrázkách pro lepší představivost.
Zaujal váš článek? Projděte si i další články o tréninku florbalu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno