Zavařování mrkve

Kořenová zelenina snad vyjma červené řepy nepatří k plodinám, které bychom tradičně svěřovali sklenicím a zavařovacímu hrnci. Ale když se hodně urodí, někdy nezbývá, než sáhnout i k polozapomenutým postupům – tak jak na správné zavařování mrkve?

Mrkev se dá do sklenice ukládat samotná nebo v doprovodu mnoha ingrediencí – celeru, pastináku, hrášku, květáku, fazolových lusků atp. Není náchylná na zkvašení – stačí přidat do nálevu trochu kyseliny citronové nebo octa. Využít ji poté můžete na mnoho různých způsobů – jako základ do omáčky, součást vynikající polévky či do pomazánek nebo na chlebíčky a do salátů.

Zavařování mrkve

Zavařování mrkve – recept, který se zaručeně podaří

Říká se, že nejlepší cesta bývá ta nejjednodušší a u zavařování mrkve to rozhodně platí dvojnásob. Do našeho receptu tedy budete potřebovat pouze mrkve, sůl, citronovou kyselinu a vodu. A jak na to?

Ingredience:

  • 2 kg mrkve
  • 1 litr vody
  • 20 g soli
  • na špičku nože kyseliny citronové

Postup:

Mrkve dobře omyjeme, oškrábeme a nakrájíme na kolečka nebo kostičky, podle toho, jak ji chceme dále používat. Mrkev salátová či chlebíčková ocení kostičky, ta určená na chlebíčky zase kolečka. A chcete-li expresní použití přímo do omáček, můžete ji klidně i nastrouhat nahrubo. Stejné je to s předvařováním – pokud chcete mrkev křupavou, nedělejte to. Naopak jemná mrkev, určená třeba na dochucení polévky, několikaminutový pobyt v horké osolené vodě jistě ocení. Vyhněte se tomu pouze u té strouhané, ztratila by velké množství své chuti.

Suroviny na nálev svařte a nechte trochu vychladnout. Mezitím zeleninu napěchujte do dobře vymytých a suchých sklenic. Zalijte ještě teplým nálevem a dobře uzavřete. Sterilujte při 100°C 10-12 minut.

Náš tip: Pokud jste někdy chtěli vyzkoušet zavařování v myčce na nádobí, ale zvědavost a strach o použité ingredience vám to nedovolí, bude mrkev vaším ideálním pokusným králíkem. Stačí jí i pouhých 65°C, což bývá nejteplejší program u myčky a nijak se to nepodepíše na její chuti ani trvanlivosti.

Mrkev.. a kdo dál?

K mrkvi můžete do sklenice přidat prakticky jakoukoliv zeleninu. Obvykle zasyrova, jen fazolové lusky je třeba 3-4 minuty předvařit. Nejlépe jí bude slušet kombinace s hráškem a květákem, ale nepohrdne ani červenou řepou, ale i jablky. V takovém případě je vhodné nálev trochu dosladit a připravit si chutný a zdravý salát, připravený k okamžitém servírování.

Místo kyseliny citronové můžete použít i ocet, postačí jedna malá lžička. Mrkve však bude štiplavější, ráda do sebe totiž jeho chuť nasává. Na druhou stranu, pokud hledáte ideální pochoutku k únorové zabijačce nebo tučnému nedělnímu obědu, která vám navíc pomůže nastartovat trávení, jste docela jistě na té správné cestě. A slušet jí bude i ocet jablečný, vinnému se naopak vyhněte – zanechává nepříjemnou pachuť.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno