Zelené fazolky

Zelené fazolky patří do čeledi bobovitých (Fabiaceae). Původem pochází z Peru, v současné době je ale pěstujeme po celém světě. Lidé pěstují a jedí zelené fazolky nejméně 7000 let. Existuje více než 130 druhů zelených fazolek, které se liší chutí i barvou, a také velikostí lusků. Pro svůj úspěšný růst potřebují fazolky přímé slunce, dobře odvodněnou půdu a 21 až 27 stupňů Celsia. Bohužel jsou často cílem hmyzu, který si pochutnává na listech i luscích rostliny. Fazolky jsou také náchylné na bakteriální a virová onemocnění, která snižují produktivitu rostliny.

Fazolky sklizeň

Popis rostliny

Zelené fazolky rostou ve formě keře, který může dosáhnout výšky 20 až 45 centimetrů nebo ve formě vinné révy dlouhé 210 až 300 centimetrů.Listy těchto rostlin mohou být zelené nebo fialové barvy. Jsou rozděleny do tří laloků a mají hladké okraje. Listy jsou na stonku uspořádány střídavě. Zelené fazolky produkují bílé, růžové nebo fialové květy, které jsou obvykle opylovány hmyzem. Jedlou částí rostliny je lusk, který má nejčastěji zelenou barvu – můžeme ale najít také žluté, fialové a červené lusky. V každém lusku se nachází 4 až 6 fazolí. Většina odrůd má hladké fazole ve tvaru ledvin. Zelené fazolky se šíří semenem. Vegetační období fazolek (od výsadby po sklizeň) je 45 až 60 dní. Listy zelené fazole jsou pokryty miniaturními chloupky, které se používají k zachycení škůdců. Zelené fazolky jsou jednoletá rostlina, což znamená, že svůj životní cyklus dokončí za jeden rok.

Zelené fazolky v kuchyni

Zelené fazolky jsou bohatým zdrojem bílkovin, uhlohydrátů a vlákniny. Obsahují také vitaminy skupiny B, vitamíny C a K a minerály, jako je hořčík, železo a mangan. Před konzumací je potřeba je tepelně upravit. Paření, vaření, smažení a pečení jsou obvyklé metody používané k přípravě pokrmů ze zelených fazolek. Syrové zelené fazole obsahuje vysoký obsah lektinů, které mohou být škodlivé pro lidské zdraví. Vysoká teplota (během vaření) ničí lektiny. Největším výrobcem zelených fazolek je Čína. Ročně produkuje a vyváží přes 15 milionů tun zelených fazolek.

Fazolky na talíři

Pečené zelené fazolky

Nejjednodušší recept na pečené fazolky je takový, že je smícháte s olivovým olejem, utřeným česnekem a čerstvě namletým pepřem. Dejte do zapékací misky a po 20 až 25 minut je pečte na 220 °C. V polovině pečení otočte.

Sezamové zelené fazolky

Na jedné lžíci sezamového oleje po dobu jedné minuty restujte dva stroužky utřeného česneku a jednu lžíci čerstvě nastrouhaného zázvoru. Vmíchejte dvě lžíce medu a až se rozpustí, přidejte tři kusy jarní cibulky, nakrájené na kolečka a 500 g čerstvých zelených fazolek (nakrájených dle vašich preferencí). Po dvou až třech minutách restování směs přikryjte a poduste šest až osm minut (podle potřeby podlijte vodou). Odstavte a vmíchejte dvě lžíce sezamových semínek (můžete je nasucho opéct v pánvi) a zakápněte sójovou omáčkou.

Zelené fazolky se slaninou

Asi nejznámější kombinace je zelené fazolky a slanina. 300 g zelených fazolek povařte asi dvě až tři minuty v osolené vodě, sceďte a propláchněte v ledové vodě. 200 g anglické slaniny nakrájejte na kostičky a nechte vyškvařit na pánvi. Přidejte dva až tři stroužky česneku, který jste si nakrájeli nadrobno nebo utřeli. Přidejte fazolky, osolte a opepřete podle chuti a prohřejte. Pořádně promíchejte a máte hotovo.

Fazolové lusky

Pozor na syrové zelené fazolky

Syrové zelené fazolky jsou ve skutečnosti trochu toxické. Pokud je sníte, nemusíte se bát, že byste zemřeli, nicméně vám potom nebude příliš dobře. Toxiny jsou koncentrovanější v semenech než v luscích, takže pokud je budete jíst syrové, vyberte mladé lusky, které mají malá semena. Úplně nejjednodušší metodou je ale byť jen krátké povaření fazolek, které toxiny rozloží.

Zelené fazolky proti rakovině

Zelené fazole obsahují vysoké množství chlorofylu. Ten může blokovat karcinogenní účinky heterocyklických aminů, které vznikají při grilování masa při vysoké teplotě. Pokud tedy v létě holdujete grilovaným pokrmům, dopřejte si ke každému steaku pořádnou porci zelených fazolek, abyste snížili riziko vzniku karcinogenů.

Jsou vhodné v těhotenství?

Ženy těhotné či kojící by se měly zaměřit na větší konzumaci železa z rostlinných zdrojů. A právě fazolky mezi takové zdroje patří (mezi další zdroje pak patří špenát, fazole či dýně). Pokud navíc fazolky konzumujete spolu s potravinami bohatými na vitamín C, jako jsou rajčata, papriky nebo bobule, můžete zlepšit vstřebávání železa. Během těhotenství je rovněž zapotřebí dostatečný příjem kyseliny listové – a také tato je v zelených fazolkách hojně zastoupena.

Fazolky

Zelené fazolky pro dobrou náladu

Kyselina listová je důležitá také pro odstraňování úzkostí a depresí. Pokud tedy trpíte nadměrnou úzkostlivostí, můžete se tohoto stavu zbavit konzumací kyseliny listové. Právě kyselina listová totiž může zabránit nadměrnému množství homocysteinu v těle. Příliš mnoho homocysteinu může zabránit tomu, aby se krev a další živiny dostaly do mozku, a může narušovat produkci pocitových hormonů serotoninu, dopaminu a norepinefrinu, které regulují náladu, spánek a chuť k jídlu.

Zdraví kostí

Vzhledem k poměrně bohatému množství vitamínu K v zelených fazolkách, dochází ke zlepšení zdraví kostí. Vitamín K totiž upravuje proteiny kostní matice, zlepšuje absorpci vápníku a snižuje vylučování vápníku močí.

Jak vybrat zelené fazolky?

Zelené fazolky můžete koupit čerstvé, zmrazené nebo konzervované. Pokud kupujete ty v konzervě, je vhodné je propláchnout ve studené vodě, než je sníte, protože tím snížíte obsah sodíku až o 41 %. Čerstvé fazole by měly být svěží a jasně zelené barvy. Chlazení v sáčku může zachovat čerstvost.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno