Zubní můstek: druhy a ceny

Pokud je třeba nahradit jeden nebo více zubů, často se uplatňuje zubní můstek. Ten se používá obzvláště tam, kde umístění běžného implantátu není z různých důvodů možné. Jaké existují druhy zubních můstků a jak se pohybují jejich ceny?

Zubní můstky jsou protetické výrobky, užívané v oblasti stomatologie. Účelem zubních můstků je pevné a bezpečné nahrazení chybějících zubů. Jde o fixní konstrukci, jejímž úkolem je překlenou mezeru, vytvořenou chybějícím zubem, umísťuje se tak mezi zdravé zuby. Ty se obrušují a vytváří jakýsi pilíř pro můstek, který se na požadované místo umístí. Častěji než zubní můstek se umísťuje zubní korunka, ovšem v případě, je-li daný zub tak poškozený, že už není schopen unést korunku, se volí právě aplikace zubního můstku. Můstek je stejně jako korunka tvořen pilířovou konstrukcí, ty jsou připevněny k zubnímu pahýlu, tedy k zubům, které jsou obroušeny. Můstek je tvořen také dílčími mezičleny.

Druhy zubních můstků

V současné moderní stomatologii se využívá hned několik typů můstku, které se liší především použitým materiálem a také pochopitelně cenou. Jako provizorium slouží pryskyřičné zubní můstky, které dlouhou dobu nevydrží, za to jsou cenově nejdostupnější. Díky nízké ceně jde o vhodnou volbu v případě, kdy pacient nemá akjtuálně dostatek finančních prostředků, můstek z prysykřice dokáže totiž na určitou dobu problém po stránce estetické, psychické i fyzické vyřešit. Dalším typem jsou můstky celokovové, které jsou stále cenově přijatelné a jsou již vhodné pro dlouhodobé použití. Hlavní nevýhodou je špatná estetika, na druhou stranu jsou nejodolnější. Proto se umísťují především do zadní části chrupu. Nejlepšího estetického výsledku dosáhnete s keramickými zubními můstky, které vynikají jak svou tvrdostí, tak ale i vysokou cenou. Cenově dostupnou alternativou jsou fazetované můstky. U nich je jádro tvořeno kovem, jsou však obloženy keramikou a působí tak esteticky velmi dobře.

Přibližné ceny zubních můstků

Cena za zubní můstek se odvíjí od několika faktorů, především na počtu pilířových konstrukcí a na počtu mezičlenů. Uveďme přibližné ceny za pilířové konstrukce a mezičleny:

  • ·         Mezičlen a pilíř pryskyřice 1800 Kč za komplet
  • ·         Celokovový mezičlen 1600 Kč, celokovový pilíř 2300 Kč
  • ·         Keramický mezičlen 2800 Kč, keramický pilíř 3500 Kč
  • ·         Fazetový mezičlen 2500 Kč, fazetový pilíř 3000 Kč

Vidíte, že se vlastnosti i ceny zubních můstků liší. V závislosti na vaší aktuální finanční situaci se musíte sami rozhodnout, která volba je pro vás nejvhodnější. Pokud estetiku příliš neřešíte, celokovem chybu neuděláte, kvalitní keramiku však ničím nenahradíte.

Diskuse - zanechat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here