3 účinné cviky pro domácí posilování stehen

Nohy patří často k velmi zanedbávaným oblastem. Přitom bychom ale měli tělo rozvíjet rovnoměrně – vršek i spodek. Pro kvalitní posilování stehen nemusíte ani chodit do posilovny. Stehna se dají procvičit i z domova a nebudete k tomu potřebovat více, než jednu dvě jednoruční činky.

Dřepy s jednoručkami

Dřepy s jednoručkami jsou na provedení jednoduchý, ale přesto účinný cvik, ke kterému nepotřebujete nic víc, než dvě menší jednoruční činky. Cvik je vhodný pro může i pro ženy, a je ho možno cvičit s různou inzenzitou. Můžete si vzít těžší jednoručky a budovat sílu a svalovou hmotu, nebo zvolit nižší váhy s větším počtem opakování pro tvarování svalů nohou.

Narozdíl od klasických dřepů s velkou činkou za hlavou mají dřepy s jednoručkami tu výhodu, že jsou na provedení mnohem bezpečnější a jsou tedy vhodné i pro úplné začátečníky. Pokud už nebudete moci, prostě činky odhodíte na zem ( doporučuji nějakou tlumící podložku na místo dopadu). Taktéž tolik nezatěžují klouby kolen a bederní páteř.

Provedení cviku

Do každé ruky vezměte jednu jednoruční činku kladivovým úchopem (tzn. palec směřuje k tělu, klouby ruky od těla) a nechte je viset podél těla. Postavte se rovně, vyplněte hrudník a zastrčte ramena dozadu. Po celou dobu cviku dbejte na to, abyste měli rovná záda a bradu vzhůru. Nekoukejte na zem ani se nehrbte.

Nohy jsou mírně rozkročené. Kontrolovaně začneme snižovat tělo krčením v kolenou. Trup se mírně předklání dopředu a jakoby vystrkujeme zadek. Celou dobu hlava hledí před sebe. Snižujeme, až jsou stehna v rovnoběžné poloze se zemí. V tu chvíli zastavíme pohyb a dynamicky se s výdechem zvedneme.

Mrtvý tah s nataženými koleny

Mrtvý tah je možno cvičit na mnoho způsobů. Jeho nespornou výhodou je, že jej nemusíme civčit pouze v posilovně s velkou činkou, ale hravě to zvládneme doma i s menšími jednoručkami (nebo nějakým alternativním závažím).

Provedení cviku

Jednoručky držíme kladivovým úchopem (palec ruky míří k tělu, klouby od těla) nadhmatem. Postavíme se vzpřímeně, nohy mírně rozkročené, vypjatý hrudník . S nádechem začněte pomalu předklánět trup až do té doby, kdy budou činky cca 30 cm nad zemí. U mrtvého tahu je obzvláště důležité, abyste po celou dobu cviku udržovali rovná záda. Záda se nesmí kulatit. Předejdete tak možnému zranění. Hlava je po celou dobu v jedné přímce s trupem, nezakláníme ji ani nepředkláníme.

Při této variantě by měla kolena zůstat po celou dobu nepokrčená, ale asi se setkáte s tím, že budete nuceni kolena v dolní poloze krčit. Je to z důvodu zkrácených svalů v zadní části stehen. Řešením je pravidelné protahování před a po cvičení. Snažte se krčení v kolenou maximálně omezit.

Jakmile dosáhnete spodní pozice, začněte se plynule s výdechem vzpřimovat až do počáteční polohy.

Dřepy na široko

Univerzální cvik zaměřený na posílení vnitřní strany stehen a hýžďové svaly, který si můžeme zacvičit i jak v posilovně, tak i doma, s činkou nebo bez.

Provedení cviku

Postavte se s nohama široce rozkročenými a s koleny do stran. Začněte se pomalu kontrolovaně spouštět dolů, dokud holeně nesvírají se stehny pravý úhel a stehna nejsou kolmá k podlaze. Je důležité mít po celou dobu rovná záda, trup vzpřímený. Dolů nádech, nahoru výdech. Pokud chceme větší výzvu, držíme při provádění cviku obouručně jednoruční činku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno