Kliky na bradlech

Kliky na bradlech patří k základním účinným cvikům s vlastní vahou. Tento cvik pomáhá při posilování prsních svalů a tricepsu. Existují různé varianty kliků na bradlech. Jak tento cvik správně provádět?

Kliky na bradlech patří k velmi oblíbeným cvikům, jelikož výrazně pomáhají posilovat horní část prsních svalů a triceps. Je třeba říci, že ačkoliv jde o cvik s vlastní vahou, jeho provedení může být značně náročné. Pokud s posilování teprve začínáte, je možné, že se vám nepovede udělat jediný pořádný klik. To však rozhodně nevadí, i tak se o tento cvik pokoušejte a zařaďte jej do vašeho cvičebního plánu. Kliky na bradlech se provádí, jak je z názvu zřejmé, na bradlech, k jeho provedení však lze využít i nejrůznější multifunkční stroje či hrazdy, které jsou přizpůsobeny i pro vykonání tohoto cviku. Spousta venkovních posiloven, které jsou u nás stále oblíbenější a rozšířenější, je vybavena různými bradly, na kterých lze vykonávat tento cvik v odlišných variantách. Liší se především ve výšce umístění bradel.

Správné provedení

A jak tedy na správné provedení kliků na bradlech? Výhodou cviků s vlastní váhou je, že nám nemohou příliš ublížit. Zatímco cvičení s činkami nebo závažím může být zdraví nebezpečné, u kliků na bradlech nemusíme mít strach. I přesto je třeba vyvarovat se chybám, které mohou efektivitu cviku snižovat. Jak tedy kliky na bradlech správně provádět?

Důležité je postavení před provedením cviku. Stoupněte si mezi bradla s napřímeným trupem a uchopte je takovým způsobem, aby dlaně vaší ruky směřovaly k tělu. Bradla uchopte bez použití palce a pokuste se vyhoupnout do natažených rukou tak, aby byly nohy v pokrčené poloze za vámi. Natažení rukou si hlídejte, ruce musí být napnuté dokonale, jen tak bude provedení cviku bezchybné. To je základní poloha kliku na bradle, z ní je třeba dostat se zase zpátky. Svaly musí být stále zapojené, pomalu se spouštějte a příliš tento pohyb neurychlujte. Při spuštění mějte tělo v mírném předklonu a spouštějte se až na zem.

Pozor na dýchání

Základem dobře provedených kliků na bradlech, které vedou k posilování prsního svalstva, je dýchání. Při provádění kliků se na své dýchání zaměřte, dejte si pozor na to, abyste se v horní poloze vždy nadechli a při klesání pomalu vydechujte. Pravidelné dýchání celý cvik zkvalitní a dá mu jasné tempo a řád.

Časté chyby

Ačkoliv není provádění kliků na bradlech až tak technicky náročné, i přesto se v tomto cviku dělá několik častých chyb. Jde především o rychlé a zbrklé spouštění těla z horní polohy, jen částečné protažení rukou či neúplné spouštění ze základní horní polohy, ale i tlačení loktů směrem dolů je chybou, která efektivitu cviku snižuje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno