Cviky na břicho na doma

Pokud chcete posílit břišní svaly, rozhodně nemusíte hned utíkat do posilovny. Existuje řada cviků na břicho, které lze bez problémů vykonávat i doma a jsou velmi efektní a účinné při budování svalové hmoty v těchto partiích.

Mýtus o hubnutí

Dříve, než se pustíme do rad a doporučení na posilování břišního svalstva, chceme upozornit na jeden mýtus, který stále přetrvává. Spousta lidí si totiž myslí, že posilováním břišního svalstva docílí výrazného hubnutí v těchto partiích. Zkrátka, každý chce zhubnout na břiše a činí tak právě posilováním břišních svalů. Je třeba upozornit, že posilováním zpevníte tělo a posílíte svalovou hmotu, ovšem nezhubnete. Je to dáno tím, že cvičením nelze ovlivnit, na jakých místech budete shazovat tuk, ten se shazuje (ne)rovnoměrně po celém těle. Pokud chcete zhubnout, neposilujte jen břicho, ale všechny svaly a zapojte i aerobní cvičení.

Cvičení na břicho

Po krátkém úvodu a vyjasnění stále se opakujícího mýtu o hubnutí se můžeme pustit do představení konkrétních cviků, které pomohou k nabírání objemu a budování svalové hmoty na břichu.

Sedy lehy

Základním cvikem pro posílení břišních svalů jsou sedy lehy (či sedlehy). S tímto cvikem vás pravděpodobně trápili již ve škole, způsob pro posílení břišního svalstva se však od klasického „školského“ postupu liší. Při správném sedu lehu byste neměli zvedat celá záda, naopak, spodek zad i pánev musí zůstat při provádění cviku na zemi. Při vykonání sedu lehu byste měli cítit břišní svaly. Netahejte horní část těla rukama ani zády, použijte k tomu právě břicho. Také nedoporučujeme dávat ruce za hlavu, dochází tím k nechtěnému tahání krční páteře.

Zvedání nohou

Dalším základním cvikem je zvedání nohou. Zatímco díky sedům lehům posílíte především horní část břišních svalů, tento cvik slouží k procvičení těch níže položených. Základní poloha je vleže. V první fázi udržte záda i pánev na zemi a zvedněte nohy do svislé polohy, mějte je natažené. V druhé fázi společně s nohama zvedejte pánev. Zvedání musí být provedeno plynule a pomocí břišních svalů, nohy slouží jako zátěž, ne jako opora. Netahejte zadek, opravdu zapojte břicho.

MíčCvičení na míči

Pokud máte doma gymnastický míč, můžete cvičit břišní svaly i s jeho pomocí. Lehněte si na něj tak, abyste jej měli pod zády a nohy svíraly pravý úhel. Snažte se stáhnout břišní svaly a zvedat horní část trupu tak, aby pánev na míči zůstala (jinak byste spadli).

Představili jsme vám tři základní cviky, se kterými můžete dokonale posílit břišní svaly bez speciálního nářadí. S využitím vlastí váhy můžete docílit neskutečných výsledků. Ačkoliv jde spíše o notoricky známe cviky, o to víc si dejte záležet na přesnost a kvalitu provedení každého cviku. I zde platí, že je důležitá kvalita vykonaného cviku než počet opakování.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno