Cvičení pro děti a cvičení s dětmi

Pravidelné cvičení má u dětí pozitivní dopad na vývoj jejich kostry, svalů a napomáhá správnému držení těla. Dítě si při cvičení procvičuje jemnou i hrubou motoriku, zlepšuje svou orientace v prostoru a jeho pohyby jsou koordinovanější.

S cvičením se dá začít již u několikaměsíčních kojenců. Tato cvičení jsou vhodná nejen pro miminko, ale i pro jeho maminku, která se tam může naučit správnou manipulaci s malým dítětem. Cvičení se podle věku dítěte liší. Lze jej rozdělit zhruba na čtyři skupiny: pro miminka ve věku 4 -12 měsíců, menší děti mezi jedním a třemi roky, děti předškolního věku od čtyř do šesti let a školáky od sedmi do patnácti let.

Proč s dětmi pravidelně cvičit?

Při cvičení rodičů s dětmi dochází k upevňování rodinných pout a prohlubuje se důvěra mezi dítětem a jeho rodičem. Již od začátku dochází při cvičení ke zlepšování držení těla a koordinaci pohybů. Cvičení starších dětí je doprovázeno různými písničkami a říkankami, u kterých si může dítě obohatit svou slovní zásobu. Písničky se dětem líbí a motivují je tak k další činnosti. Dále si díky okolnímu dětskému kolektivu tříbí své charakterové vlastnosti a učí se vycházet s jinými dětmi.

Mezi oblíbené cvičební pomůcky patří klasické fitness doplňky, jako jsou overbally, gymnastické míče, gumy, nebo obruče. Setkat se všam můžeme i s použitím netradičnějších pomůcek, jako jsou kostky, míčky, terče a další “dětské” hračky.

Cvičení je však prospěšné nejen pro děti, ale i jejich rodiče, zpravidla maminky. Ty jsou svému dítěti při cvičení oporou a pomocníkem. Děti při cvičení získávají nové zkušenosti a kamarády a maminky se zde mohou seznámit s dalšími rodiči, se kterými si mohou vyměňovat své poznatky ohledně péče a výchovy dětí, výživy, ale i dalších témat.

Jak s dětmi správně cvičit?

Děti se ke cvičení nesmí nutit. Některé děti se zapojí takřka ihned, jiným to nějakou tu hodinu může trvat. Proto je ze strany rodičů nutná trpělivost a povzbuzování, podpořené pusinkami, pohlazením nebo mazlením. Uvolněné atmosféře napomáhají písničky a říkanky, v jejichž doprovodu maminky s dětmi cvičí, hrají si nebo se dětmi mazlí. Děti se při cvičení mnohdy také naučí základní společenská pravidla a řád, což jim bude k užitku při vstupu do mateřské školky. Styl cvičení se s věkem dětí mění. Ta nejmenší má maminka v náruči, na klíně nebo na zádech a děti se postupně učí osamostatňovat. Postupem času děti samy lezou, skáčou, podlézají překážky a běhají. Na cvičení si s sebou stačí vzít pohodlné oblečení, pro menší děti látkovou plenu a oblíbenou hračku (chrastítko) pro miminko.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno