P90X: Program pro domácí cvičení

Taky vás nebaví se trmácet do posilovny, platit za ni a ještě cvičit před cizími lidmi? Dobrou zprávou je, že se dá velmi dobře cvičit i z domova. Někdo může namítnout, že takové cvičení nebude nikdy tak efektivní jako v posilovně, nebo že neví, jak by vlastně mělo vůbec vypadat. Odpovědí na oboje je intenzivní cvičební program s názvem P90X.

Co je to P90X

P90X, neboli Power 90 Extreme, je 90 denní program pro domácí cvičení, známý svou intenzitou a skvělými výsledky. S jeho pomocí lze zhubnout přebytečná kila, zpevnit a vyrýsovat postavu a nabrat novou svalovou hmotu. Internet i youtube jsou plné lidí, kteří jej už v minulosti vyzkoušeli a nad jejich proměnou nelze než žasnout. Základem P90X je crossfit trénink zahrnující silové i cardio cvičení, strečing, prvky z bojových umění, jógy a kalistheniky. Celé balení P90X se skládá z nutričního průvodce, fitness plánu, kalendáře a zejména kolekce DVD s cvičebním návodem, jak jednotlivé cviky provádět. Celým cvičením nás provází autor P90X Tony Horton. Z videa se také dozvíme, jak lze jednotlivé cviky cvičit s různou intenzitou.

P90X není určen pro úplné nováčky. Abyste věděli, jak na tom s fyzičkou jste, uděláte si před samotným cvičením fitness test, a teprve po jeho úspěšném zvládnutí přejdete na samotné P90X. Pokud je tedy člověk hodně z formy, není pro něj zrovna ideální ihned naskočit na tento program, ale nejdříve se trochu vypracovat lehčím cvičením.

Princip cvičení s P90X

Tréninkový systém P90X je založen na teorii “svalového zmatení”, kdy se pravidelně střídají cviky na různé svalové partie a tělo je tak nuceno se neustále přizpůsobovat nové zátěži. Nestagnuje, tak jak se to stává, pokud člověk neustále cvičí ty samé cviky na ty samé svalové partie. Klíčem k progresu je zkrátka různorodost cviků. Krásou P90X je také to, že k němu nepotřebujeme extra drahé cvičební pomůcky. Domácí cvičení k posílení celého těla zvládneme pouze s měkkou podložkou, jednoručními činkami, hrazdou a židlí.

Celý cvičební cyklus trvá 13 týdnů, a cvičí se šest dní v týdnu. Na začátku si vybereme jednu ze tří možností – classic, lean, nebo doubles, dle toho, zdali chceme zhubnout a posléze nabrat svaly, vyrýsovat, nebo skutečnou výzvu a intenzivní cvičení. Všechny tři veze mají některá cvičení společná, ale celkový cvičební plán je odlišný. Program P90X obsahuje 12 různých DVD workoutů (cvičebních jednotek), kdy každá je zaměřena na práci jiných svalových skupin.I přes to, že je celkový počet cviků omezený a po čase se opakují, je P90X jako takové velmi variabilní a nabízí řadu modikací.

S P90X ušetříte nejen peníze za posilovnu, ale i čas, neboť každá tréninková jednotka netrvá zpravidla déle než hodinu, ve které je obsažena krom samotného cvičení i rozcvička, zahřátí a protažení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno