Cvičení a posilování s vlastní váhou

Cvičení bez činek, pouze s vlastní vahou je vynikajícím nástrojem pro všechny, kdo neradi navštěvují fitness centra, nechtějí zvedat mnohakilová závaží, nebo si chtějí zacvičit i na cestách.

Při cvičení pouze s vahou vlastního těla nejlépe poznáme, jak na tom s kondicí vlastně jsme. Oproti cvičení s činkami je zde méně prostoru pro chyby a různé ulehčování, kterého se při zvedání závaží začátečníci vinou špatné techniky dopouštějí. Rozhodně také neplatí představa, že když nemáme možnost přidávat další kovové kotouče, tak se nutně po čase dostaví stagnace. Cviky s vlastní vahou (které lze bez problému cvičit z pohodlí domova) můžeme ztěžovat zvyšujícím se počtem opakování a nebo přecházením na stále obtížnější varianty daných cviků. Jen pro klasické kliky existuje více než deset různě obtížných variant. Zvyšováním počtu opakování nabírají svaly nejen na síle, ale také vytrvalosti. Lépe se prokrvují a po určité době je člověk schopen je lépe ovládat, zlepšuje se motorika těla a cvičení je více “procítěné”.

Cvičit bez závaží však rozhodně neznamená, že je cvičení jednoduché. Pokud chceme a vhodně si tréninkový plán sestavíme, může být cvičení s vlastní vahou velmi náročné a rovnocenné tomu na strojích. Velkým plusem je však jeho šetrnost k našim kloubům a proto je často používáno i při rehabilitaci, nebo prevenci zdravotních potíží. Může být také nejlepším způsobem, jak po dlouhé nemoci nebo sportovní přestávce znovu tělo navyknout na pravidelnou zátěž.

5 důvodů, proč si cvičení s vlastní vahou vyzkoušet

  • Zlepšení síly, vytrvalosti a pružnosti
  • Možnost cvičit kdekoliv
  • Šetrné k lidskému tělu
  • Nenáročné na pomůcky a finance
  • Cvičit tímto způsobem může takřka každý, bez ohledu na počáteční kondici

Cvičit pouze s vlastní vahou mohou všichni – muži, ženy, děti, senioři, staří i mladí. Je vhodné pro děti, které se sportem teprve začínají, protože díky jeho šetrnosti nevadí, že nebyl dokončen tělesný růst a nedochází ke vzniku pozdějších zdravotních potíží vinou jednostranného zatěžování. Starší lidé tak zase mohou cvičit i přes řadu možných zdravotních komplikací a řadu z nich tím dokonce i odstranit (různé bolesti zad a podobně). Na cvicích s vahou vlastního těla jsou založeny i některé fitness programy – pilates, jóga, kalanetika atd.

Základem jsou komplexní cviky

Při cvičení s vlastní vahou je důležitá komplexnost. Proto je třeba volit takové cviky, aby se dobře doplňovaly a docházelo k procvičení celého těla. K tomu jsou využívány zejména vícekloubové cviky (cviky zatěžující více partií naráz), jako jsou kliky, dřepy, výpady, vzpory a shyby. Tyto cviky vždy posilují celou oblast blízkých svalů, ne pouze izolovaně jednu partii, jak je tomu při cvičení s činkami a kulturistice. Jelikož jsou cviky komplexní, není nutno jich provádět velké množství. Podle rčení jeden obrázek vydá za tisíc slov a video ještě za více, doporučuji pro nastudování správné techniky cviků vyhledat videa na stránkách youtube, které nabízí nepřeberné množství cvičební inspirace naprosto zdarma.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno