Anýzový čaj

Možná to nevíte, ale anýz je jedno z mála koření běžně používaných v naší kuchyni, které dokáže opravdu účinným způsobem tlumit bolest. Anýzový čaj si snadno připravíte ze semínek, která si přinesete z obchodu, a navíc nechutná vůbec špatně.

Ale nejde tu jen o tlumení bolesti. Anýz vaší léčebnou kúru skvěle doplní při střevních chřipkách, problémech se zažívacím traktem, nadýmání, nevolnosti a tlumí také zvracení. A pokud jste kojící matka, můžete si čaj z anýzu dopřát také. Pro dítě je zcela bezpečný, jeho účinné látky přecházejí do mateřského mléka a mohou mu pomoci se zvládnutím jeho vlastních zdravotních obtíží.

A jak si čaj z anýzu připravit? Stačí vzít jednu čajovou lžičku semínek a spařit jí šálkem vroucí vody. Stačí pouhé 2dl. Nechte přikryté 10 minut, aby se účinné látky mohly dostatečně uvolnit. Poté přeceďte a vypijte. Užívat můžete 3x denně a to i po dobu několika měsíců. Pokud se však vaše zdravotní potíže neupraví do 3-4 týdnů, měli byste vyhledat lékaře.

Čaj vždy popíjejte po douškách, aby se jeho účinnost zvýšila. Pamatujte si, že nejlépe chutná teplý. A nikdy ho neužívejte na lačný žaludek. Jeho sliznice je totiž v tomto okamžiku citlivá a mohli byste ho nepříjemně podráždit, mnohem vhodnější je užití před jídlem (ale nikoli na lačno) nebo pravidelně 3x denně (ráno, v poledne a večer).

Čaj pro dobré trávení

Ovšem účinky anýzu můžete ještě posílit a to několika dalšími šikovnými bylinkami a kořením. Recept na takový čaj je jednoduchý. Připravte si jen:

  • 1 lžičku anýzu
  • 1 lžičku fenyklu
  • 1 lžičku nastrouhaného zázvoru
  • 300 ml vroucí vody

Všechno koření smíchejte a vložte do hrníčku. Zalijte požadovaným množstvím teplé vody a nechte pod pokličkou 10 nebo ještě lépe 15 minut louhovat. Poté přeceďte a užívejte podobně jako samotný anýzový čaj.

Tento nápoj už pro nejmenší děti vhodný není, takže ho nedoporučujeme ani při období kojení.

Znáte anýzové podmáslí

I tahle netradiční kombinace vám může skvěle pomoci s trávením. Potýkáte se s podrážděným žaludkem a nevíte, kdy to na vás „přijde“? Udělejte si do zásoby tohohle šikovného pomocníka. A příliš ingrediencí k tomu potřebovat nebudete. Jen 20 ml podmáslí a 1 lžičku co nejjemněji drceného anýzu.

Podmáslí zahřejte, ale tak, aby se nevařilo, poté do něj nasypte anýz a nechte 15 minut odpočívat. Vypijte hned, nebo uložte do lednice na horší časy. Anýzové podmáslí vydrží v chladu bez obtíží 3-4 dny a pomůže vám vždy, když to budete potřebovat.

Náš tip: pokud vás trápí záněty očí, pak vám anýz také pomůže. Zalijte lžičku anýzových semínek 150 ml horké vody a nechte 15 minut odpočívat. Přeceďte přes jemné sítko a vzniklým odvarem vyplachujte oči několikrát denně. Slouží jako podpůrná léčba.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno