Atletická noha

Výraz atletická noha se v dnešní době už nepoužívá tolik, jako dříve. Pravděpodobně vám bude více povědomý název mykóza či plíseň nohou. Toto nepříjemné onemocnění pochopitelně netrápí pouze atlety. Často však vzniká v souvislosti se sportovní obuví, zvláště pokud nedbáte dostatečně na hygienu. V dnešním článku se podíváme na to, jak může člověk k takové mykóze přijít a na způsoby její léčby a prevence.

Co ji způsobuje?

Plíseň nohou je houbové onemocnění, vznikající kvůli organismům, které můžete lehce chytit například z cizí boty nebo podlahy ve veřejných prostorách. Tato nemoc se ráda vrací, proto je důležité jí vždy perfektně doléčit. Název atletická noha vznikl z toho důvodu, že sportovní boty jsou často zapařené a vytvářejí tak ideální prostředí pro růst houbových organismů způsobujících plíseň.

Jaké jsou projevy atletické nohy?

Plíseň nohou se objevuje nejčastěji mezi prsty, případně pod nehty. Napadená oblast začne člověka neuvěřitelně intenzivně svědit. Kůže zrudne, popraská a začne se nepříjemně olupovat. Nejhorší, co můžete v tuto chvíli udělat, je podrbat si nakažené místo. Tímto způsobem jedině přenesete plíseň na jinou část vašeho těla. Plíseň se totiž může uchytit prakticky kdekoliv. Nejvíce si libuje v podpaží, podkoleních jamkách, na genitáliích a mezi dalšími záhyby lidského těla.

Bohužel existují ale i takové případy, kdy nemá nakažený vůbec žádné příznaky. Tato situace je pak Ruka masírující levou nohu.nepříjemná pro jeho okolí.

Jak se léčí?

Jestliže máte některý z výše zmíněných příznaků, vydejte se neprodleně ke svému kožnímu lékaři. Ten vám v závislosti na závažnosti vaší mykózy předepíše vhodné antimykotikum. Nejčastěji se setkáte s mastí. Při léčbě, dávejte také pozor, abyste i vy nenakazily vaše blízké. Nepůjčujte si jejich obuv a rozhodně nechoďte doma bosí.

Osoby trpící na opětovnou nákazu (například plísně pod nehty) by neměly nic podcenit a vybavit si svou domácí lékárničku volně prodejnými přípravky proti plísním. Nikdy nevíte, kdy se vám budou tyto zásoby hodit.

Jaké jsou možnosti prevence?

Zaměřte se na hygienu vašich nohou. Vyhledávejte větranou obuv a čistě bavlněné ponožky. Pravidelně perte vaše boty a naučte se také (obzvláště v létě) používat antibakteriální sprej do uzavřené obuvi. Pečlivě si stříhejte nehty a při sebemenším podezření na počínající mykózu nohou, si začněte mazat postižené místo speciálním krémem. Na veřejných koupalištích, bazénech nebo i ve sprchách ve fitness centrech noste gumové pantofle. Nikdy nevíte, kdo si stoupl na podlahu před vámi.

Zajímavou a velmi přínosnou radou pro osoby, které jsou náchylné k tomuto zdravotnímu problému, je nepůjčovat si bowlingové boty. Raději si vždy přineste vlastní, čisté tenisky s bílou podrážkou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno