Domů Zdraví Seznam nemocí Špatný krevní obraz

Špatný krevní obraz

Chodíte-li na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři, jistě jste se setkali s tím, že vám nechal udělat krevní obraz. Je to vlastně podrobné vyšetření odebrané krve. Dá se z něj zjistit mnoho informací o pacientově zdravotním stavu. Dobrý krevní obraz je tak důvodem k radosti. Naopak špatný dokáže člověku pokazit náladu. V článku si nejprve řekneme něco o samotném krevním obraze a poté se podíváme na příčiny špatných hodnot.

Co je to krevní obraz a co o nás prozradí?

Krevní obraz patří mezi základní vyšetření krve. Řekne nám o počtu krevních buněk, o jejich velikosti a dalších ukazatelích lidského zdraví. Na co se lékaři konkrétně zaměřují?

Následující výčet představuje veškeré informace, které získá lékař ze základního krevního obraz. Podle nich si pak případně vyžádá další testy:

·         počet bílých a červených krvinekMakro fotka vnitřní stěny tepny

·         hemoglobin

·         hematokrit

·         střední objem červených krvinek

·         průměrná hmotnost a koncentrace hemoglobinu v červené krvince

·         distribuční křivka červených krvinek

·         počet krevních destiček

·         objem krevních destiček

·         destičkový hematokrit

·         distribuční křivka krevních destiček

Většinu pojmů pravděpodobně neznáte a ani je znát nepotřebujete. Váš obvodní lékař z nich vyčte potřebné informace o vašem zdraví – to je jediné podstatné. Krev vám lékař odebere z žíly v paži a výsledky jsou většinou známé v řádech několika dnů.

Takové vyšetření by měl dospělý člověk podstoupit minimálně jednou za dva roky a pak pokaždé, když je potřeba prozkoumat zhoršený zdravotní stav. To je zpravidla při časté únavě, při podezření na výskyt rakoviny v těle, podezření na zánět, chudokrevnost a tak podobně.

Co když nejsou hodnoty v normě?

Každá z výše zmiňovaných hodnot může být v normě, zvýšená nebo snížená. Jakmile se odchýlí od normálních hodnot (s přihlédnutím na pohlaví, věk a tělesné dispozice pacienta), je nutné pátrat po konkrétní příčině.

Nemusíte se však hned lekat. V dnešní době se každý obává jediné diagnózy a tou je rakovina. Jenže pravda je taková, že v drtivé většině případů bude problém někde jinde. Může to být obyčejný nedostatek nějakého důležitého vitamínu nebo minerálu. Dále běžné nachlazení, zánět, nadměrný stres, náročné zaměstnání, nadměrné zatěžování těla sportovními aktivitami nebo chudokrevnost.

Opravu nemusíte vše vidět hned černě. Zvláště jestliže na sobě nepozorujete žádné příznaky související s jednotlivými druhy rakoviny (nateklé mízní uzliny, velká únava, modřiny bez příčiny, čichání divných pachů a tak podobně). Opatrnost a důraz na prevenci se samozřejmě vyplácejí a dvojnásob lidem, na které čeká méně přátelská diagnóza.

1 komentář

  1. Dobrý den jmenuji se Nikola mám moc bílích krvinek a nemohou přít co moje měla to i moje matka když byla malá a když semse narodila byla v pořídku ale teď to mám já a to mi je jen 12 let.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno