Basedowova choroba

Basedowova choroba nebo chcete-li celým názvem Craves-Basedowova choroba, je autoimunitní onemocnění, které postihuje štítnou žlázu. Patří k relativně častým a tak možná i vy sami znáte někoho, kdo touto nepříjemnou nemocí trpí. V dnešní době se naštěstí nejedná o smrtelnou hrozbu a dá se relativně dobře zvládat. Pojďme si o něm tedy říci něco víc.

Koho postihuje nejčastěji?

Uvádí se, že nemoci štítné žlázy postihují v 70 % procentech ženské pohlaví. Jde především o ženy ve Žena, která trpí hyperfunkcí štítné žlázystředním a vyšším věku (až pětina žen). Konkrétně Basedowova nemoc je o něco vzácnější a trpí s ní zhruba každá padesátá žena – přesto je to významné číslo.

Mezi nejčastější příčiny vzniku onemocnění patří tedy věk a pohlaví (starší ženy). Stejně jako u většiny nemocí se zde ve značné míře podílí na jejím propuknutí i stres a samozřejmě dědičnost.

Nejčastější příznaky Basedowovy choroby

Basedowova nemoc je, jak už jsme psali, autoimunitní. To znamená, že tělo vytváří protilátky, které následně napadají jeho vlastní tkáně. U této nemoc napadají konkrétně folikulární buňky štítné žlázy – to má za následek její hyperfunkci.

Ze začátku na sobě většina nemocným sleduje nadměrnou úzkost a únavu. Výjimkou není ani úbytek na váze a třes rukou a prstů. Dále jsou zaznamenány případy zvýšené potivosti a horší kvalita vlasů.

Postupně se u vás může vyvinout tzv. Gravesova oftalmopatie – vypouklé oční bulvy z očních důlků. Z estetického hlediska to není nic pěkného. Stejně tak není pěkná ani struma (otok), která se tvoří na krku v oblasti štítné žlázy.

Další časté příznaky Basedowovy nemoci:

·         nespavost

·         zrychlený srdeční tep

·         svalová slabost

·         nervozita

·         těstovitý otok lýtek

Jak probíhá její léčba?

Existují v podstatě dva způsoby léčby. Buďto vás lékař odešle na operaci nebo vám předepíše radiojod. U operace je však vždy nebezpečí, že budou poškozeny hlasivky, které štítné žláze přímo sousedí. Mnoho pacientů tak dává přednost léčbě radiojodem. Bohužel jsou případy, kdy se bez operace člověk neobejde.

Radiojod snižuje aktivitu štítné žlázy. Léčba však trvá velice dlouho – měsíce i roky a není bez rizika. Hrozí totiž úplné zastavení činnosti žlázy. I tento problém lze řešit opět podáváním léků – tentokrát s obsahem vhodných hormonů.

Jak si pomoci sám?

Jestliže patříte mezi pacienty, kteří se léčí na hyperfunkci štítné žlázy, máme pro vás pár tipů. Zaprvé se doporučuje podávat studené obklady na oči. Noste poctivě slunečný brýle a při nepříjemném pocitu v očích neváhejte sáhnout po očních kapkách.

Během spánku si zkuste lehce podložit hlavu. Tyto věci ovšem pouze uleví. Léčbu vám zajistí jedině lékař.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno