Vysoké, zvýšené CRP

CRP neboli C-reaktivní protein je jednou z látek, která je zkoumána při krevních testech. Její hladina v krvi nám totiž naznačí, zda je tělo zdravé či nikoliv. Lékaři ji nazývají bílkovinou akutního zánětu, který právě probíhá v těle. My se dnes podíváme na to, co přesně pro pacienta znamená, když se u něj objeví právě vyšší hodnoty CRP.

Podrobnosti o c-reaktivním proteinu

Tento protein vzniká, jak už bylo řečeni, v návaznosti na zánět a tedy i obranou reakci imunitního systému protiRuka, které je právě odebírání krev němu. Jedná se konkrétně o bakteriální,virové i mykotické zánětlivé procesy (všechny jejich druhy). Člověk jde většinou k lékaři s nevolností, teplotou nebo bolestí a ten mu odebere krev a nechá vytvořit krevní obraz.

Chtěli bychom zdůraznit, že vyšetření přítomnosti CRP v krvi by mělo být pro lékaře samozřejmostí – je součástí každoroční preventivní prohlídky.

Někdy je jasné, kde se zánět nachází, ale jsou i případy, kdy je ukryt hluboko v těle a je nutného léčit širokospektrálními antibiotiky a doufat, že s ním rychle zatočí. Po propuknutí zánětu trvá přibližně 6 až 12 hodin, než se c-reaktivní protein v krvi vůbec objeví.

Zjištěná hladina c-reaktivního proteinu se dále používá k následujícím lékařským účelům:

·         hodnocení efektivity léčby nasazených antibiotik

·         rozhodnutí, zda a kdy nasadit antibiotika

·         čím vyšší je hodnota, tím je zároveň větší i napadení tkání zánětem

·         pomůže nám rozlišit bakteriální a virovou infekci

Co způsobuje zvýšení CRP?

Jedná se o snadno léčitelné i smrtelné choroby. Velké procento připadá již zmiňovaným infekčním onemocněním – bakteriálním, virovým i mykotickým. Jednoduše vše, co v těle podpoří zánět.

Pak tu máme autoimunitní nemoci. I ty jsou totiž spojeny se zánětlivými procesy (dýchací ústrojí, zažívací ústrojí, pokožka). Velice obecně se o nich dá říci, že imunitní systém napadá své vlastní tělo.

Jako poslední musíme bohužel uvést i nádorová onemocnění. Co hůř, v drtivé většině případů se nejedná o nádory v počátečním stádiu, ale naopak o pokročilé stupně rakoviny s metastázami.

Jaká výše je ještě v pořádku?

Jestli se vám někdy dostanou do rukou výsledky vašich krevních testů, můžete si hladinu CRP snadno zkontrolovat. Jste-li zdraví, neměla by vaše hladina CRP přesáhnout cca 6 miligramů na litr krve. Jen pro srovnání – závažná nádorová nebo zánětlivá onemocnění se prokazují hodnotami, které dosahují až tisíců miligramů na litr krve.

A jestliže se vám nechce čekat na preventivní prohlídku, můžete si množství c-reaktivního proteinu v krvi změřit sami, pěkně v pohodlí domova. V lékárnách je nově k sehnání domácí test. Obecně se doporučuje utíkat k lékaři, jakmile vám vyjde hodnota vyšší jak 10 miligramů na litr krve.

Domácí testy sice nejsou tak citlivé jako testy laboratorní, ale přibližné informace nám přesto podají.

Diskuse - zanechat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here