Vysoké, zvýšené CRP

CRP neboli C-reaktivní protein je jednou z látek, která je zkoumána při krevních testech. Její hladina v krvi nám totiž naznačí, zda je tělo zdravé či nikoliv. Lékaři ji nazývají bílkovinou akutního zánětu, který právě probíhá v těle. My se dnes podíváme na to, co přesně pro pacienta znamená, když se u něj objeví právě vyšší hodnoty CRP.

Podrobnosti o c-reaktivním proteinu

Tento protein vzniká, jak už bylo řečeni, v návaznosti na zánět a tedy i obranou reakci imunitního systému protiRuka, které je právě odebírání krev němu. Jedná se konkrétně o bakteriální,virové i mykotické zánětlivé procesy (všechny jejich druhy). Člověk jde většinou k lékaři s nevolností, teplotou nebo bolestí a ten mu odebere krev a nechá vytvořit krevní obraz.

Chtěli bychom zdůraznit, že vyšetření přítomnosti CRP v krvi by mělo být pro lékaře samozřejmostí – je součástí každoroční preventivní prohlídky.

Někdy je jasné, kde se zánět nachází, ale jsou i případy, kdy je ukryt hluboko v těle a je nutného léčit širokospektrálními antibiotiky a doufat, že s ním rychle zatočí. Po propuknutí zánětu trvá přibližně 6 až 12 hodin, než se c-reaktivní protein v krvi vůbec objeví.

Zjištěná hladina c-reaktivního proteinu se dále používá k následujícím lékařským účelům:

·         hodnocení efektivity léčby nasazených antibiotik

·         rozhodnutí, zda a kdy nasadit antibiotika

·         čím vyšší je hodnota, tím je zároveň větší i napadení tkání zánětem

·         pomůže nám rozlišit bakteriální a virovou infekci

Co způsobuje zvýšení CRP?

Jedná se o snadno léčitelné i smrtelné choroby. Velké procento připadá již zmiňovaným infekčním onemocněním – bakteriálním, virovým i mykotickým. Jednoduše vše, co v těle podpoří zánět.

Pak tu máme autoimunitní nemoci. I ty jsou totiž spojeny se zánětlivými procesy (dýchací ústrojí, zažívací ústrojí, pokožka). Velice obecně se o nich dá říci, že imunitní systém napadá své vlastní tělo.

Jako poslední musíme bohužel uvést i nádorová onemocnění. Co hůř, v drtivé většině případů se nejedná o nádory v počátečním stádiu, ale naopak o pokročilé stupně rakoviny s metastázami.

Jaká výše je ještě v pořádku?

Jestli se vám někdy dostanou do rukou výsledky vašich krevních testů, můžete si hladinu CRP snadno zkontrolovat. Jste-li zdraví, neměla by vaše hladina CRP přesáhnout cca 6 miligramů na litr krve. Jen pro srovnání – závažná nádorová nebo zánětlivá onemocnění se prokazují hodnotami, které dosahují až tisíců miligramů na litr krve.

A jestliže se vám nechce čekat na preventivní prohlídku, můžete si množství c-reaktivního proteinu v krvi změřit sami, pěkně v pohodlí domova. V lékárnách je nově k sehnání domácí test. Obecně se doporučuje utíkat k lékaři, jakmile vám vyjde hodnota vyšší jak 10 miligramů na litr krve.

Domácí testy sice nejsou tak citlivé jako testy laboratorní, ale přibližné informace nám přesto podají.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno