Lechtání v krku

Zdravý krk je pro naši spokojenost důležitý. Přeci jenom díky němu můžeme přijímat potravu, mluvit a vůbec každý den normálně fungovat. Bohužel se celá řada lidí potýká s nepříjemnostmi v této oblasti. Jistě to znáte také – pokašlávání, bolesti, suchost a v neposlední řadě také lechtání. Na poslední zmiňovaný příznak se podíváme v dnešním článku. Lechtání v krku může být totiž stejně nepříjemné jako zánět.

Proč je tak nepříjemné?Muž, kterého lechtá v krku

Jen si to představte, sedíte v práci, v autobuse, v restauraci nebo třeba v ve třídě a najednou vás začne lechtat v krku. Jenže co s tím? Podrbat se nemůžete, místo toho se k tomu přidá pravidelné pokašlávání. Zkusíte se napít vody a to vám pomůže asi na dvě minuty, pak še začne znovu. Je vám to povědomé?

Tento pocit je často doprovázený suchostí v ústech a zmiňovaným nutkání k pokašlávání. To následně otravuje vás a pochopitelně i vaše okolí. Po vodě lidé většinou zkusí žvýkačku nebo větrový bonbón, opět neúspěšně.

Jaké jsou nejčastější příčiny?

Na vině může být mnoho zdravotních i nezdravotních problémů. Mnohdy vám vůbec nic není. Prostě jste přišli na špatné místo. Stačí, když se pohybujete v místnosti s permanentně zapnutou klimatizací. Stejně nepříjemné a vysušené prostředí je také v letadlech nebo v autě. Jednoduše všude tam, kde není ani památky po čerstvém vzduchu.

Suchost v krku drážní jeho stěny a ty vás začnou svědit. Tento problém částečně vyřeší voda a o zbytek se postará odchod z problematického místa.

Dále tu máme reakci těla na prodělanou nemoc. Pokud vás v krku lechtá ještě pár dní po tom, co jste se sotva dostali z chřipky, angíny a dalších nemocí, které napadají dýchací ústrojí, není se čeho bát. Je přirozené, že tělu chvíli trvá, než se zregeneruje. Do té doby můžete cítit v oblasti krku mírný diskomfort.

Velmi častá je i takzvaná senzibilizace kašlacího reflexu. S tím souvisí také zvýšená citlivost nervového zakončení v krku. Hlavním příznakem je chronický pocit lechtání v krku. Většinou je to signál, že tělo není úplně v pořádku a pravděpodobně se můžete brzy těšit na to, že na vás udeří nějaká virová infekce, která je nyní stále ještě v inkubační lhůtě.

Lechtání v krku také samozřejmě doprovází potíže, jako je astma a další chronické onemocnění dýchacího ústrojí.

Co nám radí lékaři

Než poběžíte poplašeně k lékaři, zkuste se pár dní řídit jejich radami. Zaprvé dodržujte důsledně pitný režim. Vyhněte se požívání větrových bonbónů, žvýkaček atd. Na první pohled se sice může zdát, že vám ulevili, ale opravdu se jedná pouze o úlevu chvilkovou. Zbytečně vysuší sliznici krku a v konečném důsledku ji ještě více podráždí.

Raději dejte přednost bylinným bonbónům, výborné jsou šalvějové. Dále se doporučuje inhalovat vincentku a pít dostatek teplých čajů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno