Domů Zdraví Seznam chorob Bazaliom počáteční stádium

Bazaliom počáteční stádium

Bazaliom patří k jednomu z několika podobenství rakoviny kůže. Jestliže tedy patříte mezi osoby s bledou a citlivou pletí, je tento článek přímo pro vás. Snad ani nemusíme zdůrazňovat důležitost pravidelné návštěvy u kožního lékaře a sebe kontroly. Co se vám zdá jako normální piha, může být ve skutečnosti nebezpečný rakovinný útvar (a naopak). Dnes se podíváme konkrétně na počáteční stádium bazaliomu.

Poznej v čas svého nepřítele

Bazaliom neboli bazocelulární karcinom je, jak už jsme psali, nádor kůže. Dokonce patří mezi zhoubnéŽenské oko s piham okolo nádory kůže a to i přesto, že nemá ve zvyku metastázovat. Řadíme ho mezi nejčastější typy rakoviny kůže vůbec. Hlavním důvodem je, že se jedná o nádor přímo spojený s vystavováním kůže slunečním paprskům.

Ačkoliv nevytváří metastázy, je i tak velice nebezpečný. Je spojován s výskytem především u seniorů a to na místech, kde jsou lidé nejvíce vystaveni slunci – na krku, hlavě a rukou. V pozdějším věku je tak častý, že se už stal téměř přirozenou součástí stárnutí kůže.

Jenže když se mu nevěnuje pozornost a nechá se růst, začne po čase ničit okolní tkáně. Přerostlý bazaliom na hlavě tak dokáže zdeformovat lebku a člověka zabít. Jen málokdo ho dnes naštěstí nechá zajít tak daleko.

Dělení bazaliomu

Lékařská věda má pro baziliomy mnoho dělení, ale pro nás bude nejjednodušší toto:

·         Superficiální bazaliom – jediný typ, který lze úspěšně léčit pomocí povrchové chemoterapie

·         Infiltrativní bazaliom – oproti předchozímu se špatně léčí, není na něj snadné použít klasické metody odstranění jako je kyretáž

·         Nodulární bazaliom – obsahuje zbývající kategorie bazaliomů, většina z nich vykazuje známky více druhů bazaliomu v jednom místě výskytu

Některé druhy není úplně snadné diagnostikovat a lékaři si je pletou s jizvami po akné, névami, sebacoecomi nebo fibrózními papulemi. Jinak jsou bazaliomy běžně diagnostikovány pomocí biopsie, kdy se postižené místo umrtví, lékař odebere vrchní vrstvu kůže a odešle ji do laboratoře.

Kdy je něco v nepořádku?

Většina lidí nemá čas své tělo každý den dopodrobna zkoumat a analyzovat. Přesto bychom se alespoň jednou za měsíc měli zastavit a např. ve vaně nebo v posteli projít každý jeho kousek. Bazaliom je ze začátku velmi nenápadný, což nám příliš nehraje do karet.

V počátečním stádiu vypadá jako malá lesklá ploška s tvrdým podkožím (malý uzlík). Někdo by si ho mohl splést i s pupínkem. Jsou dokonce pacienti, kteří se ho snažili mechanicky odstranit. Podobné snahy však končí zanícením místa a mokváním. Baziliom také bývá suchý a mnohdy se loupe jako stroupek. Po jeho strhnutí se však stroupek objeví znovu.

Bohužel musejí starší lidé většinou řešit více zdravotních problémů najednou a nějaký stroupek nebo podivný pupínek je až na posledním místě. Často si tak baziliomu všimne až lékař při preventivní prohlídce.

Malé bazaliomi stačí jen vyříznout, zmrazit případně odstranit světelnou terapií. Tím léčba končí. U větších nádorů se přistupuje k ozařování případně ke speciálním formám chemoterapie.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno