Bazální metabolismus: Kolik energie spálíte v klidu?

Metabolismus neboli látková výměna je důležitý a vysoce organizovaný děj uvnitř našeho těla, který – zjednodušeně řečeno – zajišťuje příjem a výdej látek. V souvislosti s látkovou výměnou se často setkáte s pojmem bazální metabolismus.

Bazální metabolismus (odborně bazální metabolický výdej – BMR) je množství energie, které organismus spotřebuje v klidovém stavu na lačno (tedy po 12 hodinách jídla). Říká se mu proto také klidový metabolismus.

Jinak řečeno, jde o výdej energie, která zajistí zachování základních životních funkcí – tedy fungování životně důležitých orgánů, jako jsou srdce, plíce, mozek a částečně i nervové soustavy, jater, ledvin.

Zvýšení a pokles bazálního metabolismus

Spotřeba energie při klidovém metabolismu je vyšší v mládí a zvyšuje se také pravidelným cvičením i nárůstem svalové hmoty. Bazální metabolismus naopak klesá s nárůstem věku. Bazální metabolismus se mění při nemoci a stresu. Ovlivňuje ho také výše okolní teploty.

Spočtěte si bazální metabolismus

Kolik energie potřebujete na zajištění životně důležitých orgánů? Na internetu najdete návody i kalkulačky, jak si bazální metabolismus spočítat. Ovšem pozor – jde o průměrné a zobecněné hodnoty. Bazální metabolismus mj. závisí i na vaší tělesné konstituci, tedy množství tukové nebo svalové vrstvy.

Bazální metabolismus si můžete spočítat na základě tohoto vzorce:

  • Ženy: BMR = 655,0955 + (9,5634 × váha v kg) + (1,8496 × výška v cm) – (4,6756 × věk v letech)
  • Muži: BMR= 66,473 + (13,7516 × váha v kg) + (5,0033 × výška v cm) – (6,755 × věk v letech)

Hodnota bazálního metabolismu rozhodně neodpovídá energetickému příjmu při dietě! Jde skutečně jen o energii určenou pro zajištění základních funkcí organismu. Neriskujte proto kolaps způsobený nedostatkem energie!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno