Beach volejbal I – úvod

Beach volejbal se stává čím dál tím populárnějším sportem. Zajímá víc a víc lidí. A pokud pro nás má být sport zábavou, je důležité znát alespoň základní pravidla a techniku jednotlivých úderů. Všechno toto se vám bude snažit přestavit v novém seriálu o plážové volejbalu.

Beach volejbal neboli plážový volejbal se v České republice stává čím dál tím více populárním sportem. Dokazuje to i fakt, že ještě před pár lety bylo například v Praze tak málo beach volejbalových hřišť, že by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Dnes už můžeme hrát beach volejbal s trochou nadsázky téměř na každém rohu.

Beach volejbal pravidla

Beach volejbal má jako každý sport svá jasně stanovená pravidla. Tato pravidla jsou podobná těm, která platí i pro šestkový volejbal, ale zcela totožná nejsou. Hlavní rozdíl je v počtu bodů potřebných k vítězství. Zatímco v šestkovém volejbalu je to 25 bodů, v plážovém volejbalu stačí pouze 21. U obou ovšem platí dvoubodový rozdíl v konečném výsledku.
Další rozdíl, který je zřejmý už z názvu, je ten, že šestkový volejbal je hra pro šest hráčů jednoho týmu. Sestava jednoho beach volejbalového týmu čítá dva hráče, i když jedna strana hřiště je pouze o metr kratší než u “normálního” volejbalu.
Méně známá pravidla se týkají úderů používaných při hře.
Pro laiky je důležité vědět, že v beach volejbale není dovoleno přijímat prsty. Místo toho se používá tzv.kaplička (ruce nad hlavou spojené k sobě tak, že se míč odbíjí spojenými dlaněmi) nebo bagr.
Prsty se nesmí hrát ani přes síť. Jediná možnost odbití prsty přes síť je pouze ve směru postavení těla. Problematická je i nahrávka prsty, která musí být naprosto čistá.
Podrobnější informace se dozvíte v dalších dílech seriálu o beach volejbalu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno