Představení volejbalu

Představení a pravidla volejbalu.

Je týmový míčový sport ve kterém se dvě družstva na obdelníkovém hřišti rozpůleném sítí snaží odehrát míč na soupeřovu polovinu tak, aby ho soupeř nezpracoval a míč se dotkl země. Volejbal pochází z USA, ale dnes je populární po celém světě. Hrají ho muži i ženy. Volejbal vymyslel 9. února 1895 William G. Morgan z YMCA v Massachusetts( USA). Morganovým cílem bylo vytvořit bezkontaktní halový sport s minimálním rizikem zranění. Původně ho pojmenoval Mintonette, podle způsobu odehrávání míčů se sportu začalo říkat volejbal. Od roku 1964 je volejbal součástí programu olympijskýh her.

Plážový volejbal až roku 1996. Volejbal se hraje na obdélníkovém hřišti, které je rozděleno na čtvercové poloviny střední čárou, nad kterou visí jeden metr vysoká síť, která je napnuta tak, že její horní hrana vede nad zemí ve výšce 2,43m při zápasech mužů. Když hrají zápas ženy, pak je síť o něco níže, a to 2,24m. Okolo hřiště je volná zóna, která musí na každé straně být nejméně 3 m široká. Volejbal se hraje s kulatým míčem z kůže či syntetické kůže. Jeho váha se pohybuje kolem 260- 280 g. Na každé straně hraje jedno mužstvo, které sestává z šesti hráčů. Obvykle bývají rozmístěni takto- tři vpředu a tři vzadu. Na začátku hry si kapitáni obou mužstev vylosují právo na první podání či volbu strany hřiště. Hra se zahíjí podáním( servisem) . Ten z hráčů podávajícího mužstva, který na hřišti stojí vpravo vzadu, si s míčem stoupne za koncovou čáru, nadhodí si míč a úderem ruky či paže ho pošle přes síť na soupeřovu stranu hřiště. Tím je míč ve hře. Protěší mužstvo nesmí dopustit, aby se míč dotkl země a snaží se ho odehrát zpět přes síť.

Při tom se ovšem smí míče dotknout maximálně třikrát, přičemž se žádný hráč nesmí míče dotknout dvakrát po sobě. Jakmile se míč úspěšně dostane na polovinu protihráče, pak se to samé děje u něho. Tato jedna hra pokračuje do doby, než míč spadne na zem nebo některé mužstvo neučiní jinou chybu. Během hry se mužstva před podáním otáčejí ve směru hodinových ručiček. Jakmile jedno mužstvo dosáhne 25 bodů a zároveň druhé mužstvo má nejméně o dva body nižší skóre, družstvo vítězí jeden set. Hra se hraje na 3 vítězné sety, pokud je po čtvrtém setu stále nerozhodnuto, je rozhodující pátý set, který se hraje pouze do 15 bodů. Podmínkou je opět minimálně dvoubodový rozdíl.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno