Bolesti nohou v klidu

Bolesti nohou v klidu mohou mít spoustu příčin. Od unaveného a přetěženého svalstva, úrazu či nevhodných pohybových návyků až k závažným cévním onemocněním. V každém případě musíte být obezřetní a žádné problémy nepodceňovat, protože neléčené formy právě cévních nemocí mohou vést v těch nejhorších případech až k amputaci.

Obtíže spojené s dolními končetinami může doprovázet celá řada dalších příznaků. Ty pak mohou napovědět, jaký je primární problém. Otoky značí cévní potíže, začervenání a horká pokožka zánětlivé procesy. I samotné bolesti se mohou vyskytovat v různých obměnách – ostré, tupé, pálivé, svíravé, s mravenčením, s pocity tuhnutí apod.

Podle toho pak obvodní lékař rozhodne, zda vás na odborné vyšetření pošle k neurologovi, ortopedovi či internistovi. Není ovšem nic překvapivého, když se nic nezjistí. V takových případech je vhodné zamyslet se nad životním stylem a zkusit ho upravit směrem ke zdravějším návykům, např. přestat s kouřením či alkoholem a pravidelně si dopřávat pohyb.

Nejčastější příčiny bolestí nohou

  • Ischemická choroba dolních končetin – ateroskleróza

Při tomto onemocnění dochází k postupnému zužování tepen, což způsobuje jejich stále se zmenšující průchodnost. Nejprve způsobuje bolesti pouze při chůzi a námaze, v pokročilém 3. a 4. stádiu i v klidovém stavu. V této fázi jsou tepny natolik zúžené, že se končetina neprokrví, a to ani když nic nedělá.

  • Diabetická noha

Syndrom diabetické nohy vzniká jako komplikace cukrovky. Týká se oblasti od kotníků níže a jedná se o kombinaci hned několika obtíží – porucha tkání, poškození periferních nervů a špatné prokrvení.

  • Syndrom neklidných nohou

Tato nemoc je tak trochu záhadná, přitom však odborníci odhadují, že v ČR se s touto nepříjemností alespoň někdy setkal přibližně milión lidí. Jedná se o často nespecifikovatelný neklid v nohách kombinovaný s různě se obměňující bolestí. Pacient je tak donucen končetinami neustále pohybovat, což negativní projevy zmírňuje či úplně odstraňuje.

  • Svalové křeče

Samovolné křeče bývají obvykle zapříčiněné nedostatkem hořčíku, případně přetrénováním. Jedná se tak o akutní problémy, na které zabírají obklady, masáže, odpočinek a doplňky stravy s hořčíkem.

  • Trauma

Na bolesti se samozřejmě mohou podílet i nejrůznější úrazy, natažené a unavené svaly, poškozené vazy, naraženiny a zlomeniny.

  • Růže

Jedná se o infekční nemoc, kterou způsobují bakterie ze skupiny streptokoků. Svými projevy se podobá žilní trombóze, kterou lze ale jednoduše ultrazvukem vyloučit. K bolesti se v tomto případě přidává i velký otok a zarudnutí.

  • Žilní trombóza

Bolest je způsobena vznikem sraženin v žilách, které brání potřebnému prokrvení. Doprovází ji otok a až fialové zabarvení končetiny.

  • Polyneuropatie

Onemocnění se týká nervů, které mohou být poškozené z různých důvodů. Může být komplikací cukrovky, případně následek nadměrného požívání alkoholu. Někdy je polyneuropatie příznakem nádorového procesu v těle.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno