Domů Zdraví Zdraví a nemoci Borelióza příznaky a projevy

Borelióza příznaky a projevy

Borelióza patří k obávanému onemocnění, které je přenášeno klíšťaty. Obáváte se, že jste se nakazili boreliózou? Jaké jsou její příznaky?

Jarní a letní měsíce s sebou nesou řadu potěšení, ale také rizik. Jedním z nich jsou klíšťata, která přenáší některé choroby – jednou z nich je právě borelióza.

To, že jste měli klíště, samozřejmě ještě neznamená, že musíte boreliózou onemocnět. Rozhodně byste ale měli sledovat, jak se kůže v oblasti přichycení klíštěte chová. Příznaky boreliózy se totiž začnou projevovat až po nějaké době – v řádu dnů až měsíců.

Příznaky boreliózy ve třech stádiích

  • Během prvního stádia boreliózy (po cca 7 až 14 dnech) si můžete všimnout červené skvrny v místě, kde se klíště přisálo. Skvrna se zpravidla zvětšuje, uprostřed je světlé místo a je většinou širší než 5 cm. K dalším příznakům patří horečka, třesavka, bolest svalů a kloubů, únava, bolesti hlavy.
  • Druhé stádium boreliózy se projevuje až po několika týdnech nebo měsících od přisátí klíštěte. K hlavním příznakům patří: bolest hlavy, ztuhlost šíje, obrna, bolest končetin a zad, bolest na hrudníku, zánět zrakového nervu (bolest za očima), velká únava.
  • Poslední stádium boreliózy je označováno jako chronické (objeví se po několika měsících až letech) a k jeho příznakům patří zánět mozku a míchy, postižení zrakového nervu nebo záněty kloubů.

S boreliózou rozhodně k lékaři

Jestliže jste měli klíště a objevují se u vás prvotní příznaky boreliózy, tedy především červená skvrna v místě přisátí klíštěte a příznaky podobné chřipce, neotálejte a vydejte se k lékaři – zvýšíte tak své šance na uzdravení. Pozdní zahájení léčby může zapříčinit trvalé následky v podobě orgánových i tkáňových změn.

Borelióza (první stádium) je většinou léčena antibiotiky (předepisovány jsou na tři týdny). Léčbu je možné podpořit také vhodnou změnou jídelníčku – především zařazením čerstvého česneku nebo doplňků stravy s výtažky česneku.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno